StoryEditorNowe technologie

Drony i roboty w rolnictwie. Jak w praktyce mają pomagać rolnikom?

11.10.2021., 10:10h
Sztuczna inteligencja, telemetria czy autonomiczne pojazdy – te innowacje mają przyszłość na polskiej wsi. Odpowiednie sprzęty są już testowane, a teraz podpisano list intencyjny o współdziałaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w sprawie wykorzystania w rolnictwie bezzałogowych statków powietrznych.

Nowe technologie w rolnictwie

Pełna autonomizacja rolnictwa to nie pomysł rodem z powieści sicence-fiction. To już się dzieje, a także i polskie władze dostrzegają w tym szansę na rozwój polskiego rolnictwa. W obecności ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy oraz sekretarza stanu w ministerstwie infrastruktury Marcina Horały podpisany został 7 października list intencyjny o współdziałaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w sprawie wykorzystania w rolnictwie bezzałogowych statków powietrznych (BSP).

– Nowe technologie, techniki cyfrowe sprawiają, że rolnictwo rozwija się coraz szybciej – podkreślił minister Grzegorz Puda.

Dziś spotykają się dwie polskie specjalności – rolnictwo, co dla wszystkich jest oczywiste, i drony, co już takie oczywiste nie jest – podkreślił sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Marcin Horała.

Najnowsze technologie i polski system koordynacji lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi, to ponad 576 mld złotych wartości dodanej do polskiego PKB do 2026 roku – poinformował prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski.

Zastosowanie dronów w rolnictwie

Drony w rolnictwie to przede wszystkim rolnictwo precyzyjne, które wymaga najnowszych i możliwie najdokładniejszych technik pomiarowych. To także szacowanie szkód z powietrza, przy wyliczaniu areału. Drony pozwalają również na tworzenie map, które będą pokazywały znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji danego plonu, dzięki któremu będziemy znali kondycję uprawianych roślin oraz poznamy ich dobowy cykl aktywności.

Jednak nie tylko do mapowania można wykorzystać drony. Znane są już przypadki, gdy te bezzałogowe statki powietrzne dokonywały oprysków pól z powietrza.

Autonomiczność oznacza mniej pracy dla rolnika

Wprowadzenie sztucznej inteligencji na pola to usprawnienie rolnictwa. Autonomiczne urządzenia rolnicze z jednej strony mogą odciążyć rolników w pracy, a z drugiej – zastąpić ich przy doglądaniu upraw zlokalizowanych w miejscach trudno dostępnych. Nic jednak nie będzie w stanie zastąpić rolnika, który sam będzie doglądał swoich upraw, na miejscu w polu. Automatyczne sprzęty z pewnością jednak ułatwią mu tę pracę.

Roboty w rolnictwie: Weeder usuwa laserem do 100 tys. chwastów na godzinę!

Firma Carbon Robotics opracowała specjalnego robota, który ma wspomagać rolników w ochronie roślin. Samobieżny i autonomiczny pojazd laserami walczy z chwastami. W ciągu dnia pojazd jest w stanie odchwaścić 20 ha. Jak działa w praktyce?

Robot Autonomous Weeder zaopatrzony jest w sztuczną inteligencję, czujniki oraz przede wszystkim lasery, które współpracując ze sobą usuwają chwasty z pól. Producent podaje, że podczas jednego dziennego cyklu pojazd jest w stanie odchwaścić 20 hektarów.

Tradycyjne chemikalia używane przez rolników niszczą glebę i mogą źle wpływać na zdrowie ludzi i zwierząt. Wyposażony w lasery autonomiczny robot zmniejsza lub eliminuje zapotrzebowanie na pestycydy – napisała firma Carbon Robotics na swojej stronie.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 19:10