StoryEditorWiadomości rolnicze

Duże zmiany w RHD. Rolnicy zarobią więcej bez podatku

17.12.2021., 10:12h
Za przyjęciem ustawy rozszerzającej działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego zagłosował cały Sejm. Ale wcześniej na żądanie Komisji Europejskiej musiał wprowadzić znaczącą dla rolników zmianę. Jaką?

RHD umożliwia sprzedaż przetworzonych własnych produktów rolnych i hodowlanych

Rolniczy handel detaliczny jest specyficzną formą handlu detalicznego, funkcjonującą w Polsce od 2017 r. i przeznaczoną dla rolników. Podstawowym warunkiem prowadzenia tej działalności jest to, że żywność produkowana i wprowadzana na rynek musi pochodzić w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu danego podmiotu. W ramach takiego handlu możliwa jest produkcja, w tym przetwórstwo żywności na małą skalę i jej zbywanie konsumentom finalnym na terytorium całego kraju. A także lokalnym zakładom prowadzącym handel detaliczny z przeznaczaniem dla konsumenta finalnego na terytorium województwa, w którym ma miejsce prowadzenie produkcji żywności w ramach RHD oraz powiaty lub miasta stanowiące siedzibę wojewody lub sejmiku województwa, sąsiadujące z tym województwem.

Żywność pochodzenia rolniczego sprzedawana wyłącznie lokalnie

Rząd zaproponował, aby poszerzyć sprzedaż w ramach RHD do handlu detalicznego na terytorium całego kraju. Ale tu zaprotestowała Komisja Europejska.

- Komisja Europejska zgłosiła uwagę do projektu dotyczącą obszaru, na którym może być zbywana żywność pochodzenia zwierzęcego wyprodukowana w ramach RHD do innych zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta. Zdaniem Komisji Europejskiej zgodnie z przepisami Unii Europejskiej dostawy takiej żywności w odróżnieniu od żywności pochodzenia niezwierzęcego powinny być prowadzone lokalnie, nie zaś na całym terytorium Polski, o ile do działalności RHD mają mieć zastosowanie uproszczone wymagania sanitarne – mówił w Sejmie poseł Fryderyk Kampinos z Prawa i Sprawiedliwości.

Dlatego ostatecznie Sejm zdecydował, że powiększony zostanie obszar – do terytorium całego kraju – na którym będą prowadzone dostawy żywności pochodzenia niezwierzęcego wytwarzanej w ramach RHD do innych zakładów.

Z kolei obszar sprzedaży w przypadku żywności pochodzenia zwierzęcego i żywności mieszanej (roślino – zwierzęcej) pozostanie bez zmian i będzie ograniczony do województwa.

Ponadto ustawa wprowadza zwolnienie z podatku dochodowego z tytułu sprzedaży w ramach RHD do wysokości 100 tys. zł. Obecnie jest to 40 tys. zł.

Wszyscy zagłosowali jednomyślnie

Za przyjęciem ustawy zagłosowało 444 posłów, czyli wszyscy obecni na sali. Choć opozycja zwracała uwagę, że ustawa nie wprowadzi rewolucyjnych zmian w rolnictwie.

Dotychczas z ulg w ramach rolniczego handlu detalicznego skorzystało 12 876 gospodarstw rolnych, czyli ok. 1% wszystkich gospodarstw składających wnioski o dopłaty bezpośrednie.

- Według obecnych przepisów produkcja żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego o wartości do 40 tys. zł jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. W postulowanych przepisach proponuje się podniesienie tej kwoty do 100 tys. zł. My w dalszym ciągu pytamy, dlaczego tej kwoty nie można podwyższyć np. do 200 tys. zł – pytał w Sejmie poseł Kazimierz Plocke z koalicji Obywatelskiej, który zwrócił uwagę na problem wysokiej inflacji.

 

wk

Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 05:54