StoryEditorWiadomości rolnicze

Francja zablokuje porozumienie UE-Mercosur?

08.03.2023., 10:03h
Prezydent Francji Emmanuel Macron domaga się zobowiązania rolników z Ameryki Południowej do przestrzegania obowiązujących standardów unijnych w umowie Mercosur. W przeciwnym razie nie dojdzie do porozumienia pomiędzy Unią Europejską a Mercosurem w sprawie wolnego handlu.  

Macron stawia warunki organizacji Mercosur  

Podczas Międzynarodowych Targów Rolniczych we Francji prezydent kraju Emmanuel Macron wyraził swój sprzeciw w kwestii zawarcia umowy o wolnym handlu z międzynarodową organizacją gospodarczą Mercosur, która jest obecnie najsilniejszą strefą wolnego handlu w Ameryce Południowej. Problem dla Macrona stanowi niestosowanie przez organizację norm środowiskowych i zdrowotnych, które są egzekwowane przez UE.  

Albo Mercosur dostosuje się do standardów, albo porozumienia nie będzie 

Z informacji przekazanych przez europejski portal informacyjny Euractiv wynika, że prezydent Macron stanowczo sprzeciwił się nawiązaniu umowy z krajami Ameryki Południowej, jeśli te nie dostosują swoich standardów do wymogów UE tak, jak zrobiła to Francja i inne państwa członkowskie.  

 –  Porozumienie z krajami kontynentu latynoamerykańskiego nie jest możliwe, jeśli nie respektują one [klimatycznych] porozumień paryskich, tak jak my i jeśli nie respektują tych samych zasad środowiskowych i wymagań zdrowotnych, które spełniamy, narzucając je naszym producentom – skomentował Macron. 

Zdaniem Macrona porozumienie będzie mogło być przyjęte dopiero po zastosowaniu tzw. klauzul lustrzanych, których celem jest zapewnienie, że sprzedawane produkty spełniają wymogi ekologiczne, zdrowotne i społeczne. Prezydent Francji nie wyraził się jednak jasno na temat tego, w jaki sposób wprowadzić klauzule do umowy.  

Niemiecki kanclerz przeciwny Macronowi. Macron z poparciem Özdemira 

Przeciwny stanowisku zaprezentowanemu przez prezydenta Macrona jest kanclerz Niemiec Olaf Scholz, którego zdaniem prowadzone z Amerykanami negocjacje powinny zostać jak najszybciej sfinalizowane, o czym poinformował podczas swojej styczniowej wizyty w Ameryce Południowej. Swój głos sprzeciwu wyraziła również Austria, która także nie jest skłonna do reatyfikowania umowy Mercosur.  

Swoje zdanie w kwestii sprzeciwu Macrona wyraził także niemiecki minister rolnictwa i polityki żywnościowej Cem Özdemir, będący członkiem partii Sojusz 90/Zieloni, który z jednej strony zgodził się z niemieckim kanclerzem, co do stwierdzenia, że negocjacje powinny zakończyć się jak najszybciej, ale z drugiej strony przyznał również rację Macronowi, mówiąc, że przestrzeganie ustalonych standardów i procedur negocjacyjnych dotyczących handlu i zrównoważonego rozwoju musi być egzekwowane.  

Niemieccy rolnicy domagają się renegocjacji 

Postulaty Macrona są ignorowane przez przedstawicieli Niemieckiego Związku Rolników (DBV), którzy na czele z prezesem Joachimem Rukwiedem, domagają się wznowienia negocjacji z państwami Mercosuru, czyli: 

  • Argentyną, 
  • Brazylią, 
  • Paragwajem, 
  • Urugwajem. 

Zdaniem Rukwieda zawarcie porozumienia z Mercosurem w obecnej formie wprowadziłoby wiele niedogodności, z którymi musieliby mierzyć się niemieccy rolnicy. Za realizowaniem przez państwa Mercosuru celów Zielonego Ładu, czyli m.in. ograniczenia stosowania pestycydów w kwestii importu, jeśli dotyczą rolników UE, opowiedział się szczególnie Niemiecki Związek Rolników.  

oprac. Justyna Czupryniak  
źródło: topagrar.com 
fot. archiwum redakcji 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2023 16:58