Przetwórnie skupują towar od rolników bez podania cenyCanva
StoryEditorSkup bez ceny

Wyzysk rolników siegnął zenitu. Jest apel o bojkot przetwórni

12.06.2024., 18:21h
Szokujące praktyki przetwórni i skupów. Przyjmują od rolników owoce, ale nie podają im ceny. Plantatorzy się buntują i nawołują do bojkotu nieuczciwych kupców.

Rolnicy sprzedają maliny, ale nie wiedzą za ile

Rolnicy mają dość wyzysku przez przetwórnie. Alarmują, że po raz kolejny dochodzi do sytuacji, w której skupowane są maliny bez podania ceny. Plantator oddaje swoje owoce i nawet nie wie, za ile. Dopiero potem dowiaduje się jaka jest stawka. I niestety, często odbiega ona od oczekiwań. 

Apel do rolników: nie oddawajcie malin bez ceny dnia

Dlatego rolnicy z Lubelszczyzny apelują do producentów malin, aby nie oddawali swoich owoców do tych przetwórni, które nie podają ceny dnia. 

- Apelujemy do rolników, aby nie oddawali towarów do skupu czy przetwórni, które nie podają ceny dnia. Cena powinna być znana rano. Niestety, okazuje się, że rolnicy oddają towar, nie znając jego ceny. To jest nielegalne posunięcie przetwórni i skupów, które chcą się obłowić naszym kosztem – tłumaczy nam Krzysztof Chmiel, plantator malin z Lubelszczyzny.

Rolnicy interweniowali u premiera. "Nic nie zostało zrobione"

Chmiel podkreśla, że takie nieuczciwe praktyki to łamanie prawa. Zaznacza, że na tablicy w skupie już o godz. 8.00 rano powinna być cena dnia, w którym plantator chce sprzedać towar.

- Tym powinien się zająć jak najszybciej minister rolnictwa. Zresztą już wiosną składaliśmy w tej sprawie pismo do premiera Donalda Tuska i wiceministra Michała Kołodziejczaka. Ale nic nie zostało zrobione – denerwuje się rolnik. I dodaje, że plantatorzy bezwzględnie mają prawo wiedzieć, za ile oddają swoje owoce. 

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. lipiec 2024 15:44