StoryEditorWiadomości rolnicze

IV Forum Rolnicze – Dolnośląskiej Izby Rolniczej

21.03.2017., 13:03h
W dniach 9–10 marca 2017 r. w hotelu Nowy Zdrój w Polanicy Zdroju odbyło się IV Forum Rolnicze Dolnośląskiej Izby Rolniczej (DIR) pt. „Potencjał Regionu Kapitałem Rolnictwa i Obszarów Wiejskich”. Poprzedzone ono zostało IV Walnym Zgromadzeniem V kadencji DIR, które otworzył Leszek Grala – prezes DIR.

Tematem wiodącym posiedzenia było omówienie i zatwierdzenie budżetu DIR na 2017 r. Przedstawione przez zarząd DIR prowizorium budżetowe na 2017 r. wraz z pozytywną opinią Komisji Budżetowej i Komisji Rewizyjnej DIR, zostało przyjęte jednogłośnie uchwałą Walnego Zgromadzenia. Delegaci otrzymali również informację na temat realizacji wniosków zgłoszonych podczas posiedzenia III Walnego Zgromadzenia V kadencji.

Obrady Walnego Zgromadzenia prowadził prezes zarządu DIR Leszek Grala, a na sekretarza WZ wybrano Dionizego Prusiewicza. Obsługę obrad zabezpieczali pracownicy biura DIR oraz mecenas Łukasz Opaliński. Zespołem pracowników kierowała Urszula Solińska-Marek, dyrektor biura DIR we Wrocławiu.

W trakcie dyskusji delegaci zwrócili uwagę na problematykę obrotu gruntami rolnymi, zazielenienia i coraz gorszą pozycję rolnictwa wobec budownictwa przemysłowego i mieszkaniowego na terenach wiejskich. Wszystkie zgłoszone wnioski zanotowała Komisja Uchwał i Wniosków i będą one stanowić wytyczne w pracy zarządu DIR na najbliższe miesiące.

Po zakończeniu Walnego Zgromadzenia rozpoczęło się Forum Rolnicze. Wzięli w nim udział członkowie rad powiatowych DIR oraz zaproszeni goście, wśród których byli m.in.: Ewa Mańkowska – wicemarszałek województwa dolnośląskiego i Zbigniew Szczygieł radny sejmiku województwa dolnośląskiego. Otwarcia Forum i powitania zebranych dokonał Leszek Grala.

Główne założenia przyjętego uchwałą zarządu województwa dolnośląskiego w maju 2016 r. programu „Dolny Śląsk. Zielona Dolina Żywności i Zdrowia” przedstawił Ireneusz Ratuszniak z Centrum Dydaktyczno-Naukowego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Koncepcję merytoryczną programu przygotował profesor Tadeusz Trziszka, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i profesor Mirosław Miller z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Głównym celem programu jest poprawa konkurencyjności dolnośląskiej gospodarki w obszarze żywności i zdrowia.

Temat „Sprzedaż bezpośrednia – nowe możliwości dla wyspecjalizowanych gospodarstw rolnych” omówił na przykładzie swojego gospodarstwa „Wańczykówka” produkującego sery – Sylwester Wańczyk z Krzeszowa. Natomiast Ryszard Bandurowski z RSP Twardawa, przedstawił niezwykle ciekawe podejście do spraw związanych z analizą gleby i aplikacjami fungicydami, regulatorami wzrostu razem z biostymulatorami. Również stosowane w RSP Twardawa metody uprawy rzepaku, pszenicy, kukurydzy, buraków cukrowych, soi pozwalające na utrzymanie wysokiego plonowania przy redukcji kosztów środków do produkcji wzbudziły w uczestnikach żywe zainteresowanie. Programy wsparcia rolników i rolnictwa w 2017 r. przedstawił Jarosław Niemiec z Oddziału Regionalnego AR i MR we Wrocławiu. Zwrócił uwagę na najczęściej popełniane przez rolników błędy we wnioskach o dofinansowanie.

Główne cele nowej ustawy o obrocie nieruchomościami rolnymi omówił Artur Mackiewicz – zastępca dyrektora Oddziału Terenowego ANR we Wrocławiu. Celem ustawy było zwiększenie przejrzystości obrotu ziemią rolną, tworzenie i wzmacnianie gospodarstw indywidualnych, zwiększenie szans rolników indywidualnych w dostępie do gruntów rolnych będących w zasobie Agencji. Sprawy związane z przetargami na grunty rolne organizowane przez ANR wzbudzają ogromne emocje wśród rolników i to też podczas Forum dało swój wyraz w ilości pytań do pracowników Agencji i komentarzy do działań Agencji.

O pracy KRUS i konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne mówił Bartłomiej Grzegorczyk – kierownik Placówki Terenowej KRUS w Wałbrzychu.

System ubezpieczeń rolnych realizowanych w ramach utworzonego 30.04.2015 r. związku wzajemności członkowskiej „Wieś Dolnośląska” został przedstawiony przez Halinę Grążewską Dyrektora Regionalnego Oddziału TUW we Wrocławiu. Zachęciła do korzystania z oferty przygotowanej dla rolników przez TUW, placówki TUW na Dolnym Śląsku znajdują się we Wrocławiu, Legnicy, Jeleniej Górze i Kłodzku. Franciszek Baranowski zaprosił uczestników Forum na szkolenie na temat ubezpieczeń w TUW.

Ireneusz Oleszczyński

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 12:52