Apel WIR: Natychmiastowa rewizja Zielonego Ładu i nowe dopłaty dla rolnikówJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorWIR

Apel WIR: Natychmiastowa rewizja Zielonego Ładu i nowe dopłaty dla rolników

08.07.2024., 13:30h
Rolnicy z Wielkopolski apelują o rewizję Zielonego Ładu i wdrożenie nowych dopłat dla rolników. Jak podsumowują 20 lat Polski w UE?

WIR o 20 latach Polski w UE

4 lipca br. odbyło się IV Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej VII kadencji, którego tematem było 20-lecie Polski w strukturach Unii Europejskiej. Spotkanie stanowiło doskonałą okazją do podsumowania plusów i minusów przynależności naszego państwa do UE. Choć, jak podkreślili rolnicy, wydarzenia ostatnich miesięcy wpłynęły na osłabienie ich pozytywnego nastawienia do członkostwa w Unii, to nie da się ukryć, że dzięki niemu polskie rolnictwo przez ostatnie 20 lat zmieniło się na lepsze.

Czego oczekują rolnicy od UE na kolejne lata?

Każdego dnia nie tylko Polska, ale również pozostałe państwa członkowskie UE, są bliższe dnia, w którym Ukraina stanie się pełnoprawnym członkiem związku gospodarczo-politycznego. Zdaniem rolników, ekspertów rynkowych i osób na co dzień pracujących w branży rolniczej, wydarzenie to wpłynie negatywnie na rozwój polskiej i europejskiej gospodarki.

W ostatnim czasie zagrożenie dostrzegli także niemieccy rolnicy, o czym pisaliśmy w artykule pt. „Rolnicy w Niemczech boją się wejścia Ukrainy do UE. "Gospodarstwa rodzinne będą zagrożone".

Aktualnie rolnicy z Wielkopolski uczestniczą w aktywnych dyskusjach dotyczących przyszłości polskiego i europejskiego rolnictwa. Podczas przeprowadzonego w lipcu zebrania stwierdzili, że rozwiązaniem rolniczych problemów mogłoby być napisanie nowej strategii dla rozwoju rolnictwa UE, która uwzględniłaby nowelizację obowiązujących założeń rynkowych, ekonomicznych oraz zapisów planowanej akcesji Ukrainy do UE. Rolnicy chcą bowiem zapobiec sytuacji, w której koszty procesu akcesyjnego spadłyby na nich, a ich zdaniem, jest to jedno z największych wyzwań UE czekających na realizację w nadchodzącej przyszłości. Członkowie Izby stoją również na stanowisku, że zapisy Wspólnej Polityki Rolnej także powinny zostać znowelizowane w celu zapewnienia rolnikom stabilnej perspektywy rozwoju oraz pewnego budżetu na wiele lat.

WPR trzeba wzbogacić o 2 elementy

Aktualnie trwają prace nad wzbogaceniem WPR o 2 nowe elementy. Jak wyjaśniają członkowie WIR, chodzi o przyznanie rolnikom prowadzącym działania mające na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych płatności na poziomie podobnym do istniejących już certyfikatów węglowych. Ponadto dla gospodarstw stosujących podwyższone warunki dobrostanu powinna zostać opracowana i promowana wspólna, unijna marka dla produktów zwierzęcych.

Ponadto rolnicy uważają za istotne zwiększenie środków na dotacje inwestycyjne w obecnym Krajowym Planie Strategicznym, gdyż ich zdaniem, realizacja polityki klimatycznej będzie wymagała od rolników stosowania nowych technologii, dających możliwości dla rolnictwa precyzyjnego, które są kosztowne.

Rolnicy nie chcą wyjścia z UE

Jak wskazuje WIR, celem rolników nie jest dążenie do wyjścia Polski ze struktur UE, a raczej pozostanie w nich, by móc aktywnie uczestniczyć w procesach nowelizacji istniejących już zapisów w taki sposób, żeby stawały się ona bardziej atrakcyjne dla jej mieszkańców, a przede wszystkim rolników.

O co apeluje WIR?

Zdaniem członków WIR, odpowiednią reakcją na trwające wciąż protesty rolników i ich obawy do nadchodzących zmian, należałoby podjąć działania mające na celu rewizję Europejskiego Zielonego Ładu, zapewnienie ochrony unijnych rynków rolnych w związku z wejściem Ukrainy do struktur UE oraz zbudowanie odporności europejskiego rolnictwa na kryzysy.

Czytaj dalej:

image
Żniwa

Apel rolników do nowych mieszkańców wsi: "Zamiast donosić – zapytaj, czy pomóc!"

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: WIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. lipiec 2024 13:32