Rolnicy domagają się zmian w dzierżawie ziemi z KOWRPaweł Mikos/Canva
StoryEditorDzierżawa ziemi z KOWR

Będą zmiany w przetargach na dzierżawę ziemi z KOWR? Rolnicy walczą o punkty

10.01.2024., 13:01h
Rolnicy domagają się zmian w przetargach na dzierżawę ziemi z KOWR. Chcą punktów za wykształcenie i pierwszeństwa dla rolników, którzy jeszcze nie dzierżawią państwowych gruntów.

Izby rolnicze apelują o zmianę zasad oceny kryteriów w przetargach na dzierżawę ziemi z KOWR. Chodzi o oferty pisemne w przetargach ograniczonych do rolników indywidualnych.

Maksymalna ilość punktów dla rolnika, który nie ma dzierżawy z KOWR

Krajowa Rada Izb Rolniczych chce, by ministerstwo rolnictwa zmieniło naliczanie punktów w kryterium dotyczącym ilości nabytych gruntów z Zasobu WRSP. Zdaniem Wiktora Szmulewicza, szefa Izb Rolniczych, maksymalną ilość punktów w tym kryterium powinien otrzymać rolnik, który nie ma dzierżawy z KOWR, a rolnicy którzy nabyli już grunty z Zasobu WRSP powinni mieć proporcjonalnie obniżoną ilość punktów.

- Zmiana ta wynika z przypadków, do jakich dochodzi podczas przetargów, a mianowicie, rolnik który nabył wcześniej nieruchomości rolne Zasobu WRSP, ale nie przekroczył „widełek” w tym kryterium - otrzymuje maksymalną liczbę punktów, czyli taką, jak rolnik, który nigdy nie nabył państwowych gruntów – tłumaczy Szmulewicz we wniosku do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego.

Dzierżawa ziemi z KOWR: będą punkty za wykształcenie?

Samorząd rolniczy wnioskuje również o dodanie kryterium uwzględniającego poziom wykształcenia rolnika przystępującego do przetargu ograniczonego w następujący sposób:

  • wykształcenie wyższe rolnicze – maksymalna ilość punktów (10 pkt),
  • wykształcenie średnie rolnicze (8 pkt),
  • wykształcenie zawodowe rolnicze (5 pkt),
  • wykształcenie inne niż rolnicze – brak punktów.

image
Zmienią się czynsze dzierżawne

Dzierżawa ziemi od KOWR na nowych zasadach. Co się zmieniło od 01.2024?

oprac.Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 04:02