Zach.-Pom. Solidarność RI
StoryEditorPORADNIK

Jak zorganizować protest rolników zgodnie z prawem?

16.01.2024., 12:30h
Stowarzyszenie PRACA na ROLI przygotowało komplety poradnik dla wszystkich rolników, którzy chcą zorganizować protest rolniczy. Wbrew pozorom, to wcale nie jest takie trudne, jednak formalności muszą być spełnione.

Rolniku, masz prawo wyrazić swoje niezadowolenie

Konstytucja RP w artykule 57 zezwala na organizowanie pokojowych zgromadzeń i w nich uczestnictwo. To najważniejsza informacja, która pozwala protestować rolnikom i każdemu innemu obywatelowi. Ale od czego zacząć? Gdy już mamy pomysł, rozpisany plan, trzeba o proteście powiadomić odpowiednie instytucje. Należy zgłosić zgromadzenie w urzędzie gminy. Formularz zgłoszeniowy powinien być dostępny na stronach internetowych urzędu.

Takiego zgłoszenia należy dokonać nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 6 dni przed planowanym protestem. Te terminy wyglądają trochę inaczej, gdy protest nie wpływa na utrudnienia drogowe. Wówczas takiego zgłoszenia trzeba dokonać nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 2 dni przed planowanym protestem.

Gdy już wszelki formalności zostaną spełnione i organizator otrzyma identyfikator, który musi nosić przez cały czas protestu, można zacząć wyrażać swoje niezadowolenie w ustalonym wcześniej terminie.

Zasady podczas protestowania

Na początku zgromadzenia, po jasnym zakomunikowaniu jego otwarcia, przedstawieniu się oraz wskazaniu celu protestu, poinformować uczestników o zasadach i ograniczeniach związanych z koronawirusem.

Podczas protestu może zdarzyć się, że znajdzie się ktoś z uczestników, który nie chce podporządkować się zasadom. W sytuacji takiej, natychmiast podejmij działania interwencyjne. W przeciwnym razie, zgodnie z postanowieniami ustawy, interwencję przeprowadzi policja, a zgromadzenie, które organizujesz, może zostać rozwiązane. Wcześniej jednak otrzymasz uprzednie ostrzeżenia. Jako przewodniczący masz uprawnienie do żądania opuszczenia zgromadzenia przez osoby, które zakłócają osiągnięcie postawionych przez ciebie celów.

image
NA LUZIE

Protesty rolników: niezwykłe napisy i iluminacje tworzone z ciągników [FOTO, WIDEO]

O czym jeszcze warto pamiętać przy organizowaniu protestów rolniczych?

Organizator zgromadzenia oraz jego przewodniczący mają obowiązek zapewnić zgodność przebiegu zgromadzenia z obowiązującymi przepisami prawa oraz przeprowadzić je w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko powstania ewentualnych szkód wynikających z zachowań uczestników. Po zakończeniu zgromadzenia konieczne jest jasne przekazanie uczestnikom komunikatu o zamknięciu zgromadzenia.

Michał Czubak

fot.Stelzer

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 12:45