Pomoc suszowa 2023. Kiedy rolnicy dostaną pieniądze?Polskie Wydawnictwo Rolnicze/Canva
StoryEditorPomoc suszowa 2023

Pomoc suszowa: izby rolnicze apelują o wydłużenie terminu składania wniosków. "Aplikacja się zawiesza"

27.10.2023., 12:39h
Aplikacja suszowa wciąż się zawiesza. Rolnicy nie mogą więc wysłać wniosku o szacowanie strat. W związku z tym izby rolnicze domagają się wydłużenia terminu składania wniosków. Czy minister rolnictwa się zgodzi?

Rolnicy nie mogą wysłać wniosku o szacowanie suszy, bo aplikacja nadal nie działa poprawnie

Rolnicy mają czas na złożenie wniosków o szacowanie strat suszowych poprzez aplikację tylko do poniedziałku 30 września. Wielu z nich nie może jednak tego zrobić, bo... aplikacja suszowa wciąż nie działa poprawnie. Od dwóch tygodni na popularnych na Facebooku grupach rolniczych aż roi się od wpisów alarmujących o problemach z aplikacją. A że jest to jedyne narzędzie zgłaszania strat suszowych, rolnicy denerwują się, że nie zdążą dotrzymać terminu i nie otrzymają wsparcia. 

Rolnicy apelują o wydłużenie terminu składania wniosków o pomoc suszową do 30 listopada

W związku z tym izby rolnicze żądają kolejnego wydłużenia terminu składania wniosków (wcześniej minister rolnictwa wydłużył termin z 15 do 30 października). Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza wystąpiła 24 października w tej sprawie do wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. Pisaliśmy o tym TUTAJ. 26 października o przedłużenie terminu do 10 listopada 2023 roku zaapelowała do ministra rolnictwa także Wielkopolska Izba Rolnicza. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Również Krajowa Rada Izb Rolniczych wniosła wczoraj ponownie do ministra Roberta Telusa o więcej czasu dla rolników. Domaga się wydłużenia terminu składania wniosków w aplikacji suszowej do 30 listopada br.

- Aplikacja często się zawiesza i cały czas występują problemy techniczne ograniczające możliwość złożenia wniosków - argumentuje samorząd rolniczy.

Rolnicy nie mogą zarejestrować upraw na zielony nawóz. Straty nie zostaną uwzględnione

Izby poprosiły także o poprawienie aplikacji w zakresie zarejestrowania suszy bądź zarejestrowania uprawy w przypadku rolnictwa ekologicznego - uprawa na zielony nawóz (np. lucerna siewna na zielony nawóz, mieszanka wieloletnia traw z bobowatymi drobnonasiennymi na zielony nawóz).

- Obecnie nie ma możliwości zarejestrowania tych upraw w aplikacji, bowiem funkcja zapisz jest nieaktywna. Aplikacja w pozycji: Wypełnianie wniosku: INFORMACJE O UPRAWACH I SZKODACH w wyniku suszy wskazuje na konieczność dodania „DODAJ INFORMACJE”, nie ma komunikatu dodane, a jednocześnie nie ma możliwości dodania co jest równoznaczne, że wniosek jest niekompletny i nawet jeśli zostanie wysłany, to straty rolnika na danej działce nie zostaną uwzględnione. Dlatego należy pilnie poprawić w tym zakresie aplikację - apeluje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Aplikacja suszowa szwankuje. Co na to ministerstwo rolnictwa?

O naprawę aplikacji suszowej i umożliwienie rolnikom wysłania wniosku suszowego zapytaliśmy ministerstwo rolnictwa. 13 października biuro prasowe resortu poinformowało nas, że "administratorem publicznej aplikacji jest Centralny Ośrodek Informatyki, który na bieżąco podejmuje działania w celu zapewnienia sprawnego działania aplikacji oraz usuwa problemy systemowe".

image
Pomoc suszowa

Pomoc suszowa: termin składania wniosków oficjalnie wydłużony

 
image
Pomoc suszowa 2023

Aplikacja suszowa znów szwankuje. Rolnicy żądają więcej czasu na składanie wniosków

​Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 06:20