Przegląd ciągnika w terenieJohn Deere
StoryEditorBadania techniczne w terenie

Przegląd ciągnika w gospodarstwie niby możliwy, ale w praktyce bez szans. Dlaczego?

04.01.2024., 10:30h
Dolnośląska Izba Rolnicza domaga się zmiany przepisów dotyczących wykonywania przeglądów maszyn rolniczych na terenie gospodarstw rolnych. Zdaniem członków izby jest to usługa zbyt kosztowna i niedostępna dla większości rolników.

DIR apeluje do MI o zmianę przepisów dot. kontroli pojazdów rolniczych

DIR wraz z początkiem roku 2024 opublikował apel wzywający Sejmową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi do podjęcia działań w celu rozwiązania wskazanych w piśmie spraw, wśród których znalazła się m.in. kwestia umożliwienia rolnikom wykonywania przeglądów na terenie gospodarstw rolnych. Jak przypominają członkowie izby, w roku 2022 do ówczesnego ministra infrastruktury trafił wniosek z prośbą o zmianę przepisów umożliwiających dokonywanie przeglądów technicznych pojazdów rolniczych. Zdaniem działaczy, rolnicy nadal dojeżdżają z przyczepami na kontrole do Okręgowych Stacji Kontroli Pojazdów ze względu na to, że przepisy wykonawcze niemalże uniemożliwiają diagnostom prowadzenie badań w terenie.

Dlaczego badania pojazdów rolniczych w terenie odbywa się rzadko?

Zdaniem rolników, diagności mają „związane ręce” ze względu na to, że cena sprzętu do realizacji zadań w terenie zgodnie z obowiązującymi przepisami jest bardzo wysoka i nie gwarantuje rentowności.

Wysokie koszty przeglądu technicznego ciągników

Jak wskazują rolnicy, dojazd do stacji diagnostycznej jest dla nich nie tylko czasochłonny, ale w wielu przypadkach generuje również dodatkowe koszty, które mogłyby być niższe, gdyby przegląd odbywał się w gospodarstwie. Zdaniem rolników, przejazdy ciągników rolniczych po drogach publicznych utrudniają poruszanie się innym użytkownikom ruchu drogowego.

O co apeluje DIR?

DIR w swoim apelu wnosi o dokonanie takich zmian w przepisach, dzięki którym przeglądy w gospodarstwach będą normą w ofercie OSKP, a rolnicy będą mogli z nich korzystać.

image
Przegląd ciągnika

Czy przegląd ciągnika w gospodarstwie będzie się opłacał?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: DIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 18:05