Nawozy gorszej jakości na rynku? Izba rolnicza ostrzega rolnikówCanva, Ahm
StoryEditornawozy

Rolnicy mogą być oszukiwani na nawozach? „Mamy wyniki badań”

05.03.2026., 12:40h

- Niektóre nawozy sprzedawane na rynku mogą mieć skład inny niż deklarowany na etykiecie – wynika z badań, którymi dysponuje Lubelska Izba Rolnicza. Samorząd rolniczy ostrzega, że może to oznaczać słabsze działanie nawozów i straty w gospodarstwie. Izba apeluje też do rolników, by kupowali nawozy wyłącznie ze sprawdzonych, legalnych źródeł i od renomowanych producentów.

Nawozy nie trzymają parametrów? Izba rolnicza alarmuje

Lubelska Izba Rolnicza ostrzega rolników. Wyniki badań badaniach niektórych nawozów pokazują, że część produktów może mieć skład inny niż deklarowany przez producentów. To oznacza, że rolnicy mogą kupować nawozy o słabszym działaniu, co może przełożyć się na niższe plony i straty w gospodarstwach.

Badania nawozów: skład nie zgadza się z deklaracją

Lubelska Izba Rolnicza poinformowała, że jest w posiadaniu wyników badań laboratoryjnych dotyczących nawozów sprzedawanych na rynku. Analizy wskazują na rozbieżności w składzie niektórych produktów.

– Uzyskane wyniki badań jednoznacznie wskazują, iż parametry niektórych nawozów istotnie odbiegają od wartości deklarowanych na etykietach oraz od obowiązujących norm jakościowych – czytamy w komunikacie.

Jak podkreśla Izba, różnice dotyczą przede wszystkim zawartości podstawowych składników nawozowych. W praktyce oznacza to, że rolnicy mogą kupować produkty, które nie spełniają deklarowanych standardów.

– Stwierdzone rozbieżności dotyczą w szczególności zawartości podstawowych składników, co w praktyce oznacza, że rolnicy nabywają produkty niespełniające deklarowanych standardów – zaznacza Gustaw Jędrejek, szef Izby.

Niższe plony i straty w gospodarstwach

Zdaniem samorządu rolniczego taka sytuacja może mieć poważne konsekwencje dla produkcji rolnej.

– Zaniżona zawartość składników nawozowych przekłada się bezpośrednio na spadek efektywności nawożenia, obniżenie plonów oraz wymierne straty ekonomiczne gospodarstw rolnych – wskazuje Lubelska Izba Rolnicza.

Izba zwraca również uwagę, że wprowadzanie do obrotu nawozów o parametrach niezgodnych z deklaracją producenta narusza zasady uczciwej konkurencji i podważa zaufanie rolników do rynku środków produkcji.

Izba apeluje: kupujcie nawozy tylko ze sprawdzonych źródeł

W związku z wynikami badań samorząd rolniczy apeluje do rolników o ostrożność przy zakupie nawozów.

– Lubelska Izba Rolnicza ostrzega i zwraca się z apelem do wszystkich rolników o dokonywanie zakupu nawozów wyłącznie ze sprawdzonych, legalnie działających źródeł dystrybucji oraz od renomowanych producentów i autoryzowanych dostawców – czytamy w komunikacie.

Jak podkreślono, w ostatnim czasie na rynku pojawia się coraz więcej ofert nawozów w cenach wyraźnie odbiegających od realiów rynkowych. Choć mogą wydawać się atrakcyjne, zakup takich produktów może wiązać się z poważnym ryzykiem.

Izba wskazuje m.in. na:

  • brak gwarancji jakości i składu nawozu,
  • możliwość zakupu produktu niespełniającego norm,
  • zagrożenie dla plonów, gleby i środowiska,
  • problemy podczas kontroli dokumentacji pochodzenia środków produkcji,
  • brak możliwości dochodzenia roszczeń.

Wsparcie dla krajowych producentów nawozów

Samorząd rolniczy zwraca też uwagę na znaczenie krajowych producentów nawozów i dystrybutorów działających zgodnie z przepisami.

– Apelujemy o wspieranie rodzimych producentów nawozów oraz krajowych dystrybutorów, którzy działają zgodnie z obowiązującymi przepisami i przyczyniają się do stabilizacji polskiego rynku rolnego – podkreślono w komunikacie.

Izba apeluje również o szczególną ostrożność przy zakupach internetowych oraz transakcjach gotówkowych bez odpowiedniej dokumentacji. W przypadku wątpliwości rolnicy powinni sprawdzić sprzedawcę w rejestrach lub skonsultować się z doradcą rolniczym.

Zdaniem samorządu rolniczego tylko w ten sposób można ograniczyć ryzyko zakupu nawozów niespełniających deklarowanych parametrów i chronić bezpieczeństwo produkcji w gospodarstwach.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. marzec 2026 12:49