Dopłaty do rzepakuTPR/Canva
StoryEditorKryzys rzepakowy

Rolnicy żądają wyższych dopłat do rzepaku. "Nie pokryją nawet kosztów produkcji"

24.05.2023., 10:30h
Rolnicy domagają się wyższych dopłat do rzepaku. Alarmują, że pieniądze ze sprzedaży plus dopłata nie pokryją nawet kosztów produkcji! Czy rząd pójdzie im na rękę i podniesie stawki, jak zrobił to w przypadku pszenicy?

Cena rzepaku najniższa od jesieni 2020

Rolnicy, którzy nie sprzedali jeszcze rzepaku, są w bardzo trudnej sytuacji. Ceny skupu w ostatnich tygodniach poleciały na łeb, na szyję. Niektóre punkty oferują już poniżej 1600 zł/t. Np. Elewarr Gądki i Elewarr Bielsk Podlaski skupują nasiona po 1580 zł/t. Także na giełdzie Matif rzepak zalicza nowe dołki. Notowania spadły poniżej 400 euro/t i są najniższe od jesieni 2020 roku! A w związku z korzystnym bilansem nasion oleistych na świecie i perspektywą dobrych tegorocznych zbiorów szanse na droższe kontrakty są niewielkie.

Po żniwach rzepak był dwa razy droższy niż teraz

Niestety, przez spadające ceny rzepaku rolnicy ponoszą olbrzymie straty.

- Rynek rzepaku się załamał, a ja mam jeszcze 80 ton rzepaku do sprzedania. Ale cena 1600 zł/t jest tak niska, że nie pokryje nawet kosztów produkcji! Przecież po żniwach za ten rzepak mogłem wziąć 3200 zł/t. Ale rząd kazał czekać i nie sprzedawać. Posłuchałem się i teraz mam w plecy 130 tys. zł – żali się pan Andrzej, rolnik z Mazowsza. I dodaje, że skupy już się częściowo pozamykały, więc sprzedanie rzepaku graniczy z cudem.

Rolnicy domagają się wyższych dopłat do rzepaku. „Pieniądze ze sprzedaży plus dopłata nie pokryją nawet kosztów produkcji”

Rolnicy z innych regionów kraju mają ten sam problem. Alarmują, że dochód uzyskany ze sprzedaży nasion wraz z dopłatą nie wystarczy nawet na pokrycie kosztów produkcji!

Dolnośląska Izba Rolnicza zwróciła się więc z prośbą o podniesienie dopłat do rzepaku.

- Otrzymujemy sygnały od rolników, którzy analizując proponowane stawki dopłat do rzepaku i poniesione koszty produkcji wnoszą o zweryfikowanie poziomu planowanego wsparcia, gdyż nie uwzględnia on znacznego wzrostu kosztów produkcji tej rośliny. Uzyskany dochód ze sprzedaży  po oferowanych dziś cenach plus planowana dopłata nie pokryją nawet kosztów produkcji – pisze DIR we wniosku do Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Ile wynosi dopłata do rzepaku?

Obecna stawka pomocy dla rzepaku sprzedanego między 1 grudnia 2022 a 30 czerwca 2023  jest zróżnicowana w zależności od województwa i wynosi:

  • 1750 zł/ha - z woj. lubelskiego i podkarpackiego 
  • 1610 zł/ha – małopolskie, mazowieckie, świętokrzyskie, podlaskie 
  • 1400 zł/ha – zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, śląskie, dolnośląskie, opolskie, łódzkie, lubuskie 

Rolnicy mają nadzieję, że rząd podniesie dopłaty do rzepaku sprzedanego np. po 15 maja 2023, kiedy to zaczął mocno tanieć. Podobne rozwiązanie resort rolnictwa wprowadził w przypadku pszenicy – za sprzedaną między 15 kwietnia do 14 maja rolnik dostanie 2200 zł/ha. A za sprzedaną od 15 maja do 30 czerwca - 3025 zł/ha.

Soja bez szans na sprzedaż nawet po kosztach

Dolnośląscy rolnicy zaznaczają, że dopłaty powinni otrzymać także producenci soi, bo nie mogą jej sprzedać nawet po kosztach.

- Rozszerzono listę roślin objętych dopłatą o grykę, tymczasem soja jest również bardzo popularną rośliną stosowaną w uprawie i do tej pory jej ziarno zalega w magazynach, bez szans na sprzedaż nawet po kosztach.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 10:23