Rolnicze ultimatum dla rządu: do kwietnia wypłata pomocy suszowej, dopłat i skup zboża po cenach z MatifKRIR
StoryEditorŻądania rolników

Rolnicze ultimatum dla rządu: do kwietnia wypłata pomocy suszowej, dopłat i skup zboża po cenach z Matif

26.02.2024., 12:28h
Rolnicy stawiają rządowi ultimatum. Domagają się wypłaty pomocy suszowej i dopłat bezpośrednich do końca kwietnia. Chcą także dopłat do większości produktów rolnych i do nawozów. Żądają także uruchomienia skupu zboża po cenach z giełdy Matif.

Protestujący rolnicy domagają się od rządu pilnych działań. Zaznaczają, że ich problemy już dawno przekroczyły dopuszczalną granicę i uniemożliwiają pracę w rolnictwie.

Rolnicy domagają się wypłaty pomocy suszowej, dopłat i skupu zboża po cenach z Matif

W związku z tym Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do rządu o wypłatę do końca kwietnia pomocy suszowej i dopłat bezpośrednich. Domaga się także uruchomienia dopłat do zbóż, kukurydzy, rzepaku, mleka, trzody chlewnej, drobiu rzeźnego, mleka, owoców miękkich, miodu, nawozów oraz paliwa.

KRIR wnioskuje jednocześnie o uruchomienie skupu od rolników po cenach z giełdy Matiff i przekazanie tych produktów w ramach akcji humanitarnej. Natomiast zboże, które nie spełnia wymagań, zdaniem przedstawicieli rolników, należy przeznaczyć na cele niespożywcze.

Rolnicy żądają zniesienia norm GAEC i wypłat dopłat na poprzednich zasadach 

Krajowa Rada Izb Rolniczych sprzeciwia się też wszelkim przymusowym ograniczeniom wielkości produkcji rolnej, wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu (ekoschematy, ugorowania).

- Decydenci z Brukseli muszą sobie przypomnieć, że utrzymanie produkcji rolnej jest zapisane w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Z tego też powodu należy  znieść  wszelkie przepisy, które w jakikolwiek sposób dyskryminują europejskich rolników w uprawie roślin polowych, hodowli zwierząt lub ograniczają działalność człowieka w krajobrazie – czytamy w stanowisku KRIR.

Izby żądają też trwałego zniesienia norm GAEC 6, 7 i 8 i powrotu do zasad wypłat dopłat bezpośrednich z lat 2014-2021.

Stop dla importu zboża z Rosji

Samorząd zwraca też uwagę, że wszelkie zakłócenia na światowych rynkach rolnych są spowodowane agresją Rosji na Ukrainę, dlatego należałoby wprowadzić sankcje na wszelkie artykuły rolno-spożywcze z Rosji – solidarnie, we wszystkich krajach na świecie.  Izby wzywają też KE do nałożenia na ukraińską żywność cła i kontyngentów z rokiem referencyjnym 2021, a dochody z cła powinny być przeznaczone na pomoc dla Ukrainy. Zdaniem Izby przy tranzycie do krajów trzecich należy wprowadzić kaucję wywozową na wszystkie artykuły rolno-spożywcze.

- Musimy zapobiec importowi towarów i żywności z krajów, które nie przestrzegają tych standardów, zagrażając tym samym nie tylko europejskim rolnikom i konsumentom, ale także globalnemu klimatowi. Obecny bezcłowy import towarów ukraińskich na własny rynek, bez uwzględnienia różnych warunków produkcji w UE i na Ukrainie, doprowadził do jego załamania, braku równych warunków działania i prowadzi do nieuczciwej konkurencji – tłumaczy Wiktor Szmulewicz, szef KRIR.

image
Rozmowy rolników z ministrem

Dopłata 1500 zł do ha i Chłopski Ład. Co rolnicy ustalili z Siekierskim?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. kwiecień 2024 16:12