Utrzymanie okrywy roślinnej na powierzchni co najmniej 80% gruntów ornych dotyczy także gospodarstw o powierzchni poniżej 10 ha użytków rolnychMagdalena Szymańska
StoryEditorWIADOMOŚCI ROLNICZE

Rolniku, pamiętaj o okrywie ochronnej na zimę [Norma GAEC 6]. Jaka powierzchnia i jakie terminy?

19.10.2023., 10:00h
Przypominamy rolnikom, że od tej jesieni wszystkich, niezależnie od powierzchni użytków rolnych, obowiązuje norma GAEC 6. Nakłada ona obowiązek utrzymania okrywy ochronnej gleby na powierzchni stanowiącej co najmniej 80% gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa co najmniej od 1 listo­pada do 15 lutego przyszłego roku.

Jak spełnić wymogi GAEC 6?

Zgodnie z zapisami Planu Strategicznego, wymogi mogą być spełnione poprzez utrzymanie okrywy glebowej zarówno w formie okrywy roślinnej (np. upraw ozimych, traw na gruntach ornych, międzyplonów ozimych), jak i poprzez pozostawienie ścierniska, resztek pożni­wnych czy mulczu. Dodatkowo okrywę ochronną mogą również spełniać samosiewy zebranej uprawy. Jak wyjaśnia resort rolnictwa, wymogi okrywy glebowej mogą spełnić więc także resztki pożniwne pozostawione na polu w formie mulczu lub bez mulczowania, pozostałe z buraka cukrowego, kukurydzy na kiszonkę, upraw warzywniczych. Jeśli rolnik zbierze kukurydzę na plon główny po 1 listopada, spełni wymóg utrzymania okrywy ochronnej gleby w ramach GAEC 6, jeżeli w jak najkrótszym terminie zasieje kolejną roślinę. Okrywę zimową mogą stanowić także resztki z rośliny uprawnej z uprawy bezorkowej.

„Rolnictwo węglowe” a norma GAEC 6

Warto zaznaczyć, że rolnicy, którzy zasiali poplon ozimy w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe”, mogą spełnić nim także normę GAEC 6. Za spełnienie tej normy uznaje się także sytuację, w której rolnik ztalerzuje słomę po uprawie w ramach ekoschematu „Wymieszanie słomy”, pod warunkiem że resztki słomy pozostaną widoczne na polu.

Polska wysłała do Komisji Europejskiej propozycję zmian wymogów w ramach normy GAEC 6

Zgody jeszcze nie ma. Zaproponowano, aby okrywa ochronna gleby była na powierzchni co najmniej 80% gruntów ornych w okresie od 1 listopada do 15 lutego lub od 1 czerwca lub od dnia zbioru plonu głównego do 15 października danego roku. Przy czym w przypadku utrzymania okrywy ochronnej gleby od dnia zbioru plonu głównego do 15 października danego roku nie wolno byłoby wykonywać orki.

Zaproponowano także, aby poszerzyć listę upraw stanowiących okrywę roślinną o międzyplony ścierniskowe, wsiewki, roś­liny bobowate drobnonasienne oraz ich mieszanki z trawami. Za spełnienie normy, oprócz pozostawienia ścierniska oraz gruntów pokrytych resztkami pożniwnymi i mulczem, uznawano by też grunty pokryte samosiewami zebranej uprawy i ugorem zielonym.

Na zgodę KE czeka też zapis, który wyłączałby z wdrażania normy uprawy późno zbierane, po których nie ma możliwości zastosowania działań ochronnych, czyli:

  • grupę roślin okopowych (m.in. ziemniak, burak cukrowy, burak pastewny, marchew, rzepa ścierniskowa, rzodkiew oleista, brukiew),
  • grupę warzyw i ziół (m.in. kapusta, kalafior, brokuł, seler, por, kozłek lekarski),
  • uprawy na gruntach ornych pod osłonami.

Magdalena Szymańska
fot. M. Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. maj 2024 03:00