StoryEditorWiadomości rolnicze

Jak ministerstwo rolnictwa wyjaśnia drastyczne podwyżki nawozów?

28.12.2021., 12:12h
Samorząd rolniczy otrzymał do resortu rolnictwa odpowiedź dotyczącą sytuacji na rynku nawozów azotowych. Na jakie czynniki szczególnie zwraca uwagę MRIRW? Co wynika z ich wyjaśnień?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla, że także z niepokojem odbiera sytuację na rynku nawozów, jaka ma miejsce w ostatnich miesiącach. Tym bardziej, że ekstremalnie wysokie ceny nawozów niekorzystnie oddziaływają na możliwość prowadzenia racjonalnej gospodarki nawozowej.

MRIRW przypomina, że podwyżki cen nawozów mineralnych są związane głownie z wyraźnym wzrostem cen nawozów oraz surowców, głównie gazu ziemnego, wykorzystywanych do ich produkcji na całym świecie.

Obecnie około 97% nawozów azotowych powstaje na bazie amoniaku, a z kolei aż 80-90% całkowitych kosztów produkcji amoniaku wynika z cen gazu ziemnego, który jest jego główną składową. Wahania cen gazu są głównym powodem dla przemysłowego wytwarzania nawozów azotowych.

W ciągu roku cena mocznika zwiększyła się 2,5-krotnie

Instytut Ekonomiki i Gospodarki Żywnościowej PIB w Warszawie zajmujący się analizami cen nawozów wykazał, że:

  • w październiku br. indeks cen nawozów Banku Światowego zwiększył się o 23,4% w porównaniu z miesiącem poprzednim do prawie 160 punktów i był najwyższy od maja 2012 r.
  • w ciągu 12 miesięcy nawozy mineralne w handlu międzynarodowym podrożały średnio o 108,5%, w tym cena mocznika zwiększyła się 2,5-krotnie.
  • indeks cen surowców energetycznych Banku Światowego wzrósł w ciągu 12 miesięcy o prawie 140%, a indeks cen gazu ziemnego – 4-krotnie, w tym gazu TTF (który jest traktowany jako punkt odniesienia cen gazu dla odbiorców europejskich) zwiększył się ponad 6-krotnie.
  • wyższe ceny nawozów w handlu światowym mają związek z większym popytem pod wpływem rosnących cen zbóż i roślin oleistych, ale wynikają też z wyższych cen surowców do produkcji nawozów (głównie gazu) oraz mniejszego eksportu nawozów z Chin.

Jakie kroki zaradcze powzięło ministerstwo rolnictwa?

  • Ministerstwo przyśpieszyło wypłatę zaliczek na dopłaty bezpośrednie dla rolników, co umożliwiło rolnikom zakup środków produkcji i nawozów.
  • Ministerstwo prowadzi rozmowy z krajowymi producentami nawozów, m.in. Anwil S. A., Grupa Azoty S. A. oraz Ministerstwem Aktywów Państwowych w celu poprawy sytuacji rynkowej.
  • Kroki podjęte przez MRiRW oraz spółki państwowe mają sprawić, by w pierwszych kolejności zabezpieczone zostały potrzeby zakupowe polskich rolników.
  • W wyniku interwencji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów planuje podjąć niezbędne działania w ramach przysługujących mu kompetencji, w celu zbadania rynku produkcji i dostaw nawozów mineralnych, a także weryfikacji czy podwyżki cen wykraczają poza podstawy makroekonomiczne i czy nie są wynikiem praktyk ograniczających konkurencję.

Grupa Azoty S. A. oraz Anwil S. A. są jednymi z nielicznych koncernów w Europie, które nie wstrzymały i nie ograniczyły produkcji nawozów. W spółce Anwil S. A. większość procesów produkcyjnych również przebiega bez zakłóceń. Grupa Azoty S. A. produkuje swoje nawozy na pełnych zdolnościach technologicznych w celu zabezpieczenia popytu na krajowym rynku oraz wyszła naprzeciw krytycznej sytuacji i część dostaw nawozów, które pierwotnie były przeznaczone na eksport, przekierowała na rynek krajowy.

Grupa Azoty próbuje wyjaśniać rolnikom powody drożyzny na rynku nawozów

Przedstawiciele Grupy Azoty nawiązali aktywną współpracę z grupami producenckimi, spółdzielniami oraz grupami rolników w celu zapewnienia oczekiwanej dostępności do nawozów na rynku krajowym. Spółka na bieżąco informuje rolników o działaniach, organizuje webinaria, spotkania z przedstawicielami rolniczymi w celu zdefiniowania obszarów możliwej współpracy, z uwzględnieniem najważniejszych wyzwań rynku nawozowego.

Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc, podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 23 listopada powiedział m.in.: „Szanowni państwo, firmy produkcyjne nie mają innego wyjścia, jak ujmować w cenach swoich produktów ceny surowców, a ceny surowców drastycznie rosną, surowce drożeją. Mieliśmy bardzo dynamiczny wzrost cen gazu w ostatnich dwóch tygodniach września. Gaz w jednym z notowań przebił 160 euro za MWh. Teraz utrzymuje się w okolicach 90–100 euro za 1 MWh. Dla porównania – w zeszłym roku ceny były w granicach kilkunastu euro za 1 MWh. Państwo mogą zobaczyć, jaka jest skala podwyżek i jak dynamicznie zmienia się sytuacja na rynku.”

Spółki i te polskie i te zagraniczne walczą po prostu o rynek, chociaż prowadzenie działalności jest obarczone dużym ryzykiem. Mimo, to Grupa Azoty chcąc zapewnić rolnikom dostępu do nawozów, produkcji nie ograniczyła, a produkty są dostępne u każdego z dealerów. Na stronie znajduje się cennik, który jest punktem odniesienia dla całego rynku nawozów.

 Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie KRIR
Zdj. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 22:08