StoryEditorWiadomości rolnicze

Jak Niemcy chcą pomóc Polsce w eksporcie zbóż z Ukrainy?

10.06.2022., 07:06h
Polska i Niemcy wspólnie szukają sposobu, by pomóc Ukrainie w eksporcie zbóż. Jednym z pomysłów jest transport ziarna tirami przez nasz kraj. Niemiecki minister rolnictwa obiecał, że dostarczy nam samochody wraz z kontenerami.

W ministerstwie rolnictwa odbyło się pierwsze spotkanie wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka oraz niemieckiego ministra wyżywienia i rolnictwa Cema Özdemira. Głównym tematem rozmów była pomoc Ukrainie w eksporcie zbóż

Eksport zbóż z Ukrainy: Niemcy dostarczą Polsce tiry i kontenery

- Spotkamy się w sytuacji bardzo trudnej dla rolnictwa i niepewnej jeżeli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe związanej z brutalną agresją Rosji na Ukrainę, niszczeniem zbiorów, kradzieżą zbóż i trudnościami eksportu zboża z portów Morza Czarnego – mówił wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Minister wyżywienia i rolnictwa Niemiec Cem Özdemir zaoferował szeroką pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych eksportem zboża z Ukrainy. Miałaby ona polegać na wsparciu przy odprawie towarów. Nasz sąsiad chce nam także udostępnić tiry i kontenery do  przewozów ziarna.

Özdemir  zwrócił jednak uwagę, że każda trasa alternatywna jest drugim lub trzecim sposobem transportu, a najważniejszy pozostaje eksport poprzez porty.

- Proszę pamiętać, że Rosja kradnie zboże na Ukrainie. Jesteśmy tutaj tego samego zdania, że to będzie miało dramatyczne konsekwencje dla globalnego systemy wyżywienia. Powitaliśmy z zadowoleniem inicjatywę stworzenia korytarzy solidarnościowych, żeby wywozić zboże z Ukrainy to będzie pomoc dla zwalczenia głodu na świecie - mówił Cem Özdemir.

Minister Cem Özdemir poinformował ponadto, że zaprosił ukraińskiego ministra rolnictwa na szczyt G7 w Stuttgarcie.

Czy Zielony Ład należy odłożyć?

Ministrowie wymienili się uwagami dotyczącymi procesu uzgadniania z Komisją Europejską Planów Strategicznych oraz zasad wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu.

- Ważna jest produkcja rolna zgodna z ochroną środowiska i ochroną klimatu, ale ważny argument teraz to bezpieczeństwo żywnościowe – podkreślił minister H. Kowalczyk.

Jednak zdaniem ministra rolnictwa Niemiec nie można w tym wszystkim zapominać o bioróżnorodności.

– Musimy mówić nie tylko o zapewnieniu wyżywienia dla całego globu, ale musimy pamiętać także o bioróżnorodności. Zapewnienie podstaw wyżywienia ma przyszłość – mówił niemiecki minister.

Import żywności z państw trzecich: unijni rolnicy muszą mieć możliwość konkurencji

Wicepremier Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na wspólną opinię i podejście do żywności importowanej spoza Unii Europejskiej.

Znakowanie żywności jest bardzo ważne, gdyż muszą być zachowane warunki konkurencji dla europejskich rolników, a żywność spoza UE często produkowana jest bez wymogów obowiązujących w UE, a także na gruntach wylesionych – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa.

Omówiono także zasady współpracy w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń oraz zasady wykorzystania rezerwy kryzysowej, która została zaproponowana przez Komisję Europejską. Szefowie resortów rolnictwa Polski i Niemiec wyrazili również chęć dalszych spotkań i rozmów o wzajemnej współpracy.

 wk, fot. MRiRW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 15:31