StoryEditorWiadomości rolnicze

Jakie kierunki studiów mogą wybierać młodzi rolnicy?

11.06.2021., 20:06h
Jesteś tegorocznym maturzystą i nie możesz zdecydować się co dalej chcesz robić w swoim życiu? A może chcesz podjąć studia, ale nie wiesz dokładnie jakie? Postaw na Studia rolnicze i przyrodnicze, które efektywnie łączą zdobywanie wiedzy teoretycznej i praktycznej.

Świat i go potrzeby nieustannie się zmieniają. Rośnie liczba ludzi na Ziemi, a zasoby naturalne są ograniczone i często już nadwyrężone. Dlatego istotne jest nadążanie za tymi zmianami i odpowiadanie na nie, a także znalezienie rozwiązań zagadnień typu:

  • Jak efektywnie zarządzać źródłami energii?
  • Jak wykorzystać dane i sztuczną inteligencję w służbie człowiekowi i przyrody?
  • Jak odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie na żywność?

A które można znaleźć na uczelniach rolniczych i przyrodniczych, które oferują bardzo ciekawe i przyszłościowe kierunki na wielu wydziałach. Wśród takich uczelni znajdują się:

  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP) – rekrutacja na rok akademicki 2021/2022 odbywa się drogą online w terminach 1.06– 10.07(do 30 czerwca na Projektowanie mebli). Więcej informacji o ofercie dydaktycznej jest dostępnych pod adresem Oferta dydaktyczna UP Poznań.
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (UPWr) – rekrutacja na rok akademicki 2021/2022 odbywa się drogą online w terminie od 1.05-14.07. Więcej informacji o ofercie dydaktycznej jest dostępnych pod adresem Rekrutacja na UPWr już trwa.
  • Uniwersytet Przyrodniczo-Technologiczny w Bydgoszczy (UTP) – rekrutacja na rok akademicki 2021/2022 odbywa się drogą online w terminie od 14.06-19.07. Więcej informacji o ofercie dydaktycznej jest dostępnych pod adresem Oferta dydaktyczna UTP w Bydgoszczy.
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) – rekrutacja na rok akademicki 2021/2022 odbywa się drogą online w terminie od 1.06-12.07. Więcej informacji o ofercie dydaktycznej jest dostępnych pod adresem: Kierunki studiów SGGW.
  • Uniwersytet Rolniczy w Krakowie (URK) – rekrutacja na rok akademicki 2021/2022 odbywa się drogą online w terminie od 1.06-12.07. Więcej informacji o ofercie dydaktycznej jest dostępnych pod adresem: rekrutacja.urk.edu.pl.

Uczelnie te znajdują się w pierwszej 10. rankingu najlepszych uczelni przyrodniczych w naszym kraju magazynu Perspektywy w roku 2020. A jak prezentuje się ta lista można znaleźć w artykule pod adresem Ranking-uczelni-rolniczych-2020-warszawa-poznan-czy-wroclaw.

Jakie są najciekawsze kierunki na uczelniach rolniczych?

Wśród wielu atrakcyjnych kierunków znajdują się te najbardziej znane, takie jak:

  • Zootechnika,
  • Weterynaria,
  • Rolnictwo,
  • Leśnictwo,
  • Ogrodnictwo,
  • Technologia żywności i żywienie człowieka,
  • Ochrona Środowiska.

Jednakże oferta wszystkich uczelni rolniczych w Polsce jest niezwykle bogata. Każdy zainteresowany znajdzie tam coś dla siebie. Nie bez znaczenia jest umiejętne łączenie zdobywania wiedzy teoretycznej z praktyczną w prowadzonych dziedzinach. Wśród wielu interesujących kierunków dostępnych na polskich uczelniach, znajdziemy:

ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU

Kierunek ten opiera się na projektowaniu i zarządzaniu przestrzenią i krajobrazem. Głównym celem jest kształcenie w kierunku tworzenia miast przyjaznych mieszkańców, a których liczba mieszkańców będzie się zwiększać w najbliższych dekadach. W związku z tym będą także rosły potrzeby bycia bliżej przyrody, ponieważ natura jest niezwykle ważnym czynnikiem wzbogacającym ludzkie życie. Dzięki architektom krajobrazu koegzystencja ludzi i przyrody będzie bardziej spójna.

BIOTECHNOLOGIA

Procesy biotechnologiczne  mają szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. farmakologii, produkcji żywności, po ochronę środowiska i kryminalistykę). Jest to dziedzina, która nieustannie się rozwija, a zapotrzebowanie na rynku pracy będzie rosło. Tym bardziej, że wiele innych dziedzin, takich jak medycyna, wspomniany przemysł i inne, korzystają z wyników i możliwości, jakie dają badania biotechnologiczne i biologia molekularna.

DIETETYKA

Dietetyka to kierunek, który pozwala na poznanie tajników ludzkiego ciała w zakresie żywienia, poszukiwania parametrów odpowiedzialnych za żywienie ludzi, diagnostyki chorób, zbilansowanej diety czy żywności funkcjonalnej oraz przetwarzania surowców i produktów spożywczych.

EKOENERGETYKA

Kierunek ten stawia na poznanie tajników dynamicznie rozwijającego się sektora odnawialnych źródeł energii. Studenci szukają odpowiedzi na takie problemy jak:

  • Jak zmniejszyć negatywny wpływ człowieka na środowiska?
  • Jak funkcjonują biogazownie, farmy wiatrowe, solarne?
  • Jak działają biopaliwa?

INFORMATYKA STOSOWANA, ROLNICZA,

Jednym z najważniejszych zadań stanie się projektowanie i wdrażanie nowoczesnych technologii informatycznych, zbieranie i analizowanie dużych zbiorów danych, dzięki którym procesy te będą jeszcze bardziej zautomatyzowane, efektywne i dopasowane do lokalnych potrzeb. To także zagadnienia na poziomie sztucznej inteligencji czy zrównoważonego rozwoju.

INŻYNIERIA ROLNICZA

Jako część cyfrowej transformacji, inżynieria rolnicza szuka sposobów na zarządzanie zasobami naturalnymi, projektuje nowe generacje maszyn i innowacje technologiczne w służbie człowiekowi.

INŻYNIERIA ŚRODOWISKA

Priorytetem tego kierunku jest świadoma na ochronę środowiska gospodarka, czyli projektowanie i rozwijanie przyjaznych dla człowieka i środowiska rozwiązań i zmniejszenie negatywnego wpływu ludzi na planetę w bardzo praktycznym wymiarze.

PROJEKTOWANIE MEBLI

Na tym kierunku student ma szansę poznać zastosowaniem najnowszych rozwiązań technicznych i technologicznych w szukaniu lepszej funkcjonalności i bezpieczeństwa przedmiotów jakimi na co dzień otaczają się ludzie.

Dlaczego wybór ścieżki kariery jest tak ważny?

imo, że trudno dokładnie przewidzieć na jakie dokładnie wykształcenie będzie w przyszłości, warto postawić na zdobywanie wiedzy i nabywanie praktycznych i konkretnych umiejętności. To oferują kierunki przyrodnicze i rolnicze. Dodatkowo równie ważną częścią procesu edukacji jest zdobywanie kontaktów, relacji interpersonalnych, umiejętności pracy w zespole. A trafnie wybrany dalszy kierunek kształcenia jest bramą do zdobycia wielu pożądanych na rynku pracy kompetencji.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcia: unsplash

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 21:41