StoryEditorWiadomości rolnicze

Jakie obawy mają rolniczki w związku z Zielonym Ładem? Co na to ministerstwo rolnictwa?

11.02.2022., 12:02h
W dobie kryzysu w rolnictwie wywołanego m.in. pandemią Covid-19, inflacją i podwyżkami, obawy dotyczące wdrażania założeń Europejskiego Zielonego Ładu wydają się niezwykle realne. Rada Kobiet funkcjonująca przy KRIR złożyła wniosek w ministerstwie rolnictwa o opinię na temat Zielonego Ładu.

Europejski Zielony Ład może wprowadzić więcej zagrożeń niż szans

Założenia Europejskiego Zielonego Ładu, które zaprezentowano w 2019 roku są powszechnie znane. Chodzi m.in. o redukcję zużycia nawozów, polityka bioróżnorodności, zwiększenie udziału powierzchni upraw ekologicznych w rolnictwie europejskim w celu powstrzymania zmian klimatu. Jednakże od tamtego czasu sytuacja globalna i gospodarcza się zmieniła, ponieważ wybuchła epidemia Covid-19. Obecnie Europejski Zielony Ład wprowadzić może więcej zagrożeń niż szans.

Jedynym z istotnych problemów wdrażania polityki EZŁ będzie wzrost kosztów wytwarzania produktów rolnych, mniejsza produkcja w rolnictwie, które odbiją się na cenach żywności. I na tę kwestię w swoim wniosku zwróciła uwagę Komisja Kobiet Rady do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych w swoim wniosku do MRIRW.

Jakie obawy ma Rada Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych nt. Zielonego Ładu?

Rada Kobiet zauważa, że:

  • w wyniku tego rolnictwo stanie się mniej konkurencyjne, a małe i średnie gospodarstwa będą uzależnione od dyktatu korporacji;
  • sposoby wprowadzania, konsultowania i ustalania zmian mają być niewłaściwe;
  • polskie rolnictwo nie jest jeszcze gotowe na takie zmiany w tak krótkim czasie;
  • najpierw stracą rolnicy, potem konsumenci, a żywność stanie się towarem luksusowym;
  • bezmyślne podążanie za ekofanatyzmem zniszczy rodzimą produkcję, a rolnictwo uzależni się od międzynarodowego kapitału.

Zdaniem Rady Kobiet KRIR jednym z rozwiązań byłyby działania w celu dostosowania analizy ekonomicznej do obecnej sytuacji.

Jakiej odpowiedzi Radzie Kobiet KRIR udzieliło ministerstwo rolnictwa?

W odpowiedzi na wniosek Rady Kobiet KRIR resort rolnictwa podaje m.in. że działania realizujące albo precyzujące założenia strategii będą wynikały z obecnie proponowanych oraz przyszłych inicjatyw, w tym prac legislacyjnych, które realizowane są w związku z potrzebą dostosowania przepisów / polityk / działań do założeń EZŁ.

W ramach realizacji założeń EZŁ do opracowanych w tym celu strategii należy:

  • program „od pola do stołu” na rzecz sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego dla środowiska systemu żywnościowego COM(2020) 381;
  • unijna strategia na rzecz bioróżnorodności 2030.
  • przywracanie przyrody do naszego życia COM(2020) 380;
  • plan działania na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej COM(2021) 141;
  • strategia UE na rzecz gleby do roku 2030, czerpanie korzyści ze zdrowych gleb dla ludzi, żywności, przyrody i klimatu COM(2021) 699, które są szczególnie powiązane z sektorem rolnym.

Podczas październikowego posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski, komisarz UE do spraw rolnictwa, przedstawił w jaki sposób Europejski Zielony Ład może być szansą dla polskiego i europejskiego rolnictwa i wskazał on 3 istotne aspekty EZŁ:

  • Sektory rolnictwa poszczególnych państw członkowskich charakteryzują znaczne różnice w strukturze oraz ilości stosowanych środków produkcji. Dlatego działania podejmowane na terenie kraju w ramach EZŁ powinny być dostosowane do warunków lokalnych i uwzględniać różne punkty wyjścia;
  • Strategie wprowadzania rozwiązań EZŁ i ich cele opierają się na zachętach dla rolników, a nie na przymusie;
  • Strategia „od pola do stołu” jest zgodna z rządowym programem rolnym z 2019 r.

W swoim kolejnym wystąpieniu Janusz Wojciechowski, tym razem w styczniu 2022 roku podczas posiedzenia Senackiej Komisji RiRW, podkreślał, że Zielony Ład jest europejską odpowiedzią i przeciwdziałaniem na ubywanie gospodarstw, a największe wyzwania stawia przed tymi krajami Europy Zachodniej, w których prowadzona jest największa intensyfikacja produkcji rolnej.

Każdy kraj członkowski UE ma swoją specyfikę produkcji rolnej, w związku z czym ma w swoim zakresie opracować konkretne działania na rzecz środowiska i klimatu, których bazą będą założenia EZŁ. Dlatego też realizacja poszczególnych inicjatyw wynikających z założeń EZŁ realizowana jest poprzez ciągłą dyskusję zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym, co do możliwości, zakresu i sposobu dojścia w Polsce do proponowanych celów.

Na zlecenie resortu rolnictwa, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB , zajmuje się np. opiniowaniem dokumentów, przygotowywaniem analiz oraz rekomendacji w zakresie oceny oraz wpływu na sektor rolny, w tym jego konkurencyjność, proponowanych inicjatyw wynikających z realizacji założeń EZŁ. Wyniki analiz ekonomicznych, społecznych i gospodarczych brane są pod uwagę przy realizacji nowych rozwiązaniach w związku z założeniami EZŁ.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Na podstawie KRIR

Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 01:33