StoryEditorKomentarz naczelnych

Kolejna Wielkanoc z lockdownem i szczepionka na słupa

03.04.2021., 23:04h
– Przed nami Święta Wielkiej Nocy, znów z lockdownem. Dzienna liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła 34 tys. Jest więc znacznie gorzej niż przed rokiem, kiedy w Wielkanoc (przypadała 12 kwietnia) nowych zakażeń mieliśmy 318 – napisali w komentarzu redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego.

Obraz młodych chorych na COVID-19 nie napawa optymizmem

Wówczas z wielką dyscypliną podchodziliśmy do wprowadzonych obostrzeń, trzymaliśmy dystans, kto miał, zakładał maseczki. Rok pandemii znieczulił nas na zagrożenie, choć alarmistyczne wieści ze szpitali o coraz młodszych przechodzących ciężko COVID, znów wielu zatrważają. Ten obraz nie napawa przed świętami optymizmem.

„Tygodnik Poradnik Rolniczy” daleki jest od nakręcania nastrojów i podsycania emocji w jakże trudnym czasie pandemii koronawirusa. Wiemy doskonale, że alarmistyczne i dramatyczne teksty wpłynęły by pozytywnie na zwiększenie nakładu TPR, polepszyłyby nasze wyniki w Internecie i na Facebooku. Taką drogą nie pójdziemy. Poza tym nasze wyniki sprzedażowe są po prostu dobre.

 

Zachęcamy do szczepień

Konsekwentnie zachęcamy do szczepień. Apelujemy też do polityków, aby tragedię koronowirusa traktować ponad podziałami politycznymi i nie robić z niej amunicji wyborczej. Chociaż dostrzegamy błędy w systemie walki z pandemią.

Dlaczego tacy politycy Zjednoczonej Prawicy jak dr Sośnierz, który jest wybitnym organizatorem służby zdrowia czy też profesor Maksymowicz, który swego czasu kierował resortem zdrowia są odsunięci od zarządzania pandemią? Gdyby wcześniej uwzględniono ich uwagi, to pandemia miałaby zapewne mniejszy wymiar.

 

Szczepionka na słupa

Zdajemy sobie sprawę, że ludzie są źli na rząd i to jest mało powiedziane. Ale nieprawidłowości zdarzają się też często w podstawowej opiece zdrowotnej. I tak na przykład, pacjentów w podwarszawskiej gminie Wiązowna, zakwalifikowanych do szczepień, takich po powtórnym potwierdzeniu terminu, odsuwa się od szczepień bo… trzeba zaszczepić znajomego pielęgniarki. W ciągu 10 minut – od odmowy szczepienia – ten znajomy wpada do poczekalni. Wychodzi do niego pielęgniarka i mówi: miałeś szczęście, wypełnij ankietę. Szczęście tego znajomka jest nieszczęściem niezaszczepionego. No cóż, taki nieszczęśnik podejmuje dalsze działania, aby zaszczepić się jakąkolwiek szczepionką. Dzwoni więc na infolinię 989 i dowiaduje się, że nie da rady, bowiem w systemie figuruje jako zaszczepiony. No cóż, do kredytów na słupa dołączyła następna patologia: szczepionka na słupa.

 

Krzysztof Wróblewski i Paweł Kuroczycki,
redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. czerwiec 2023 11:44