Barna: żądamy totalnej blokady importu z Ukrainy na 3 miesiące. Inaczej nie wywieziemy zboża do żniwSzymon Śliwiński
StoryEditorProtest rolników w Zosinie

Barna: żądamy totalnej blokady importu z Ukrainy na 3 miesiące. Inaczej nie wywieziemy zboża do żniw

26.02.2024., 14:20h
- Import z Ukrainy powinien być totalnie zablokowany na 2-3 miesiące. Chodzi o to, że nasze zboże zdążyło wyjechać przed żniwami. W portach nie ma przerobu, takiego jak powinien być - mówi Stanisław Barna, rolnik z okolic Choszczna i działacz Zachodniopomorskiej Solidarności RI. Dodaje, że dopóki rząd nie spełni postulatów, rolnicy nie zejdą z dróg.

Rolnicy na granicy: mamy 2 główne postulaty

23 lutego w Zosinie w powiecie hrubieszowskim na Lubelszczyźnie odbył się protest rolników. Na granicy zgromadzili się liderzy rolniczych organizacji i rolnicy z całego kraju, m.in. Podlasia, Warmii i Mazur, Zachodniego Pomorza i Dolnego Śląska. Walczą razem, bo mają świadomość, że pogrążający ich kryzys sam nie minie.  

- Mamy dwa postulaty do spełnienia:  blokada granicy na artykuły rolno-spożywcze spoza Unii Europejskiej, a zwłaszcza z Ukrainy i Rosji i likwidacja Zielonego Ładu – mówi Stanisław Barna, rolnik z okolic Choszczna i działacz Zachodniopomorskiej Solidarności RI.

Rolnicy: totalna blokada importu z Ukrainy na 2-3 miesiące. "Nasze zboże stoi w magazynach"

​Barna sprecyzował, że import z Ukrainy powinien być totalnie zablokowany na 2-3 miesiące. Miałoby to umożliwić wywóz zalegającego w magazynach rolników zboża.

- Jesteśmy zasypani towarami. Chodzi o to, że nasze zboże zdążyło wyjechać przed żniwami. W portach nie ma przerobu, takiego jak powinien być. Nasze zboże stoi w magazynach i boimy się że do żniw nie uda nam się wywieźć tego ziarna - podkreśla.

"Dopóki te dwa postulaty nie będą załatwione, nie zejdziemy z dróg"

Barna zaznacza, że rolnicy czekają, aż rząd przedłoży satysfakcjonujące ich rozwiązania. W przeciwnym razie protesty przybiorą na sile.

- Dopóki te dwa postulaty nie będą załatwione, nie zejdziemy z dróg. Będziemy jeszcze mocniej strajkować, tak ażeby rząd to poczuł – poinformował Barna. Więcej w filmie: 

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 07:13