StoryEditorWiadomości rolnicze

Koniunktura w polskim rolnictwie wciąż jest fatalna

05.09.2022., 14:09h
Jak wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej, choć oba wskaźniki koniunktury w rolnictwie poszły w ostatnim kwartale w górę, sytuacja nadal nie jest optymistyczna, a rolnicy nie patrzą w przyszłość ze spokojem. Jak wygląda sytuacja w III kwartale 2022 roku?

Jaka jest wartość wskaźnika koniunktury rolnej w III kwartale 2022?

Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) monitoruje koniunkturę w rolnictwie w systemie kwartalnym. Dla III kwartału 2022 dane są pozornie optymistyczne. Odnotowano wzrost koniunktury o 6,8 pkt. Osiągnęła ona wysokość -16,9 pkt. Jednak w szerszej perspektywie nadal nie ma powodów do radości, bo ten wynik jest niższy od ubiegłorocznego o 18,8 pkt. To oznacza, że wciąż utrzymuje się tendencja spadkowa. Co więcej, w porównaniu z poprzednim kwartałem 2022 różnica w skali roku pogłębiła się o 1 pkt. 

Obecna wartość wskaźnika jest niższa od wieloletniej średniej o 7 pkt oraz od przeciętnej średniej dla III kwartału o 10,9 pkt. 

Jak zmieniły się poszczególne wartości wskaźnika koniunktury? 

Wskaźnik koniunktury IRG SGH składa się ze wskaźnika zaufania oraz wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych gospodarstw rolnych. Choć w III kwartale 2022 obie składowe odnotowały wzrost, wciąż są o wiele niższe niż rok temu. 

Wskaźnik zaufania wzrósł o 3,2 pkt w porównaniu z II kwartałem 2022, ale jest aż o 33,9 pkt niższy niż rok temu. Z kolei wskaźnik wyrównanych przychodów pieniężnych gospodarstw rolnych wzrósł z kwartału na kwartał o 8,6 pkt i pozostaje o 11,2 pkt niższy niż w III kwartale 2021.

 Czy rolnicy faktycznie odczuli polepszenie koniunktury?

Jak podaje IRG SGH, większość rolników odnotowała nieco większe przychody z produkcji, co wpłynęło na ogólne polepszenie nastrojów. W największym stopniu poprawę koniunktury odczuły gospodarstwa położone w makroregionie północnym oraz te zajmujące się uprawą roślin wieloletnich. 

Niemniej jednak większość rolników ocenia bieżącą sytuację w swojej branży jako bardzo złą. Główny wpływ na tę ocenę mają wysokie koszty produkcji, a szczególnie sytuacja na rynku nawozów oraz pasz. Nieco polepszyła się za to kwestia cen środków ochrony roślin. 

Rolnicy obserwują także, że nakłady na budynki i budowle oraz maszyny i urządzenia rolnicze coraz bardziej idą w górę. Utrudnione jest inwestowanie, bo wysokie koszty produkcji pochłaniają większość pieniędzy, a koszty kredytów są tak wysokie, że większość gospodarzy nie decyduje się na ich zaciągnięcie.

 Jakie są perspektywy na ostatni kwartał 2022 r. dla rolnictwa?

Choć koniunktura w ślimaczym tempie pnie się w górę, rolnicy w większości nie patrzą w przyszłość optymistycznie. Takie nastawienie deklaruje zaledwie 12 proc. ankietowanych, co stanowi jeden z najniższych wyników w historii badania. Być może zmieni się to w kolejnym kwartale, bo eksperci z IRG SGH informują, że przewidywany jest dalszy wzrost koniunktury, który może przyczynić się do polepszenia nastrojów rolników. 


Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 15:25