StoryEditorWiadomości rolnicze

Konkurs „Innowacyjny Rolnik” TPR rozstrzygnięty. Podczas Europejskiego Forum Rolniczego przyznano też nagrodę im. Józefa Ślisza

25.03.2023., 11:03h
„Tygodnik Poradnik Rolniczy” i Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej nagrodzili innowacyjnych rolników. Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce było też okazją do wręczenia nagrody im. Józefa Ślisza. Kto został wyróżniony?

V Europejskie Forum Rolnicze po przerwie wróciło do Jasionki koło Rzeszowa

Po czterech latach przerwy spowodowanych pandemią, a potem agresją Rosji na Ukrainę, Europejskie Forum Rolnicze wróciło do domu, czyli do centrum wystawienniczo-kongresowego w Jasionce koło Rzeszowa. Przedstawiamy wyróżnionych w dwóch towarzyszącym imprezie galom.

Ideą konkursu „Innowacyjny rolnik” jest promowanie właścicieli gospodarstw i przedsiębiorstw rolnych, którzy wprowadzili nowe rozwiązania poprawiające wydajność i opłacalność produkcji rolnej. Liczy się pomysłowość, niekoniecznie korzystanie z drogich, najnowszych rozwiązań. Nagrody innowacyjnym rolnikom wręczali przedstawicieli kapituły: Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji EFRWP, Paweł Kuroczycki, red. naczelny "TPR" i Jarosław Adamczak, dyr. zarządzający 365FarmNet. W kategorii Innowacyjne gospodarstwo rodzinne zwyciężyli Monika i Cezary Grzegórscy z Brzeźna w woj. kujawsko-pomorskim.

Konkurs „Innowacyjny rolnik” TPR wyniki

– Nasze gospodarstwo na ok. 50 ha zajmuje się głównie produkcją warzyw, zbóż i buraków cukrowych – mówi pan Cezary. Rolnik wspólnie z firmą BBTechnika opracował pielnik mechaniczny sterowany precyzyjnie przez człowieka i wyposażony w automatyczną regulację narzędzia odpowiedzialnego za usuwanie chwastów. Zainspirowało go do tego wycofywanie kolejnych substancji czynnych. Prototyp pielnika w ub. roku pomyślnie przeszedł testy polowe w gospodarstwie.

W kategorii Innowacyjne gospodarstwo rodzinne zwyciężyli Hanna i Krzysztof Kowalscy z miejscowości Winniki na Mazowszu. - W naszej przydomowej olejarni, korzystając z dawnych maszyn i sprawdzonych receptur tłoczymy na zimno olej lniany i rzepakowy – mówi pan Krzysztof. - Oleje są sprzedawane w ramach RHD, przez internet, trafiają także do kilku hurtowni. Klient może też osobiście, po wcześniejszym umówieniu, samodzielnie wytłoczyć olej i nalać do butelki.

Gospodarstwo hoduje też świnie zachowawczej rasy złotnickiej białej przy wykorzystaniu własnych pasz. - Zdrowe mięso sprzedajemy klientom indywidualnym – sklepom i restauracjom – mówi rolnik. Gospodarstwo znane jest też z tego, że prowadzi zagrodę edukacyjną i należy do Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych.

W kategorii Rolniczy Handel Detaliczny nagrodę zdobyli Monika Szymańczak-Siemiątkowska wraz z mężem Danielem z Michrowa w woj. mazowieckim. – Wyróżnia nas prowadzenie produkcji ekologicznej, certyfikujemy się już czwarty rok – mówi Monika Szymańczak-Siemiątkowska. – Jesteśmy bardzo otwarci na klientów. Spotykamy się z nimi w ramach kooperatyw spożywczych, zapraszamy ich do naszego gospodarstwa, wysyłamy też produkty w paczkach.

W sezonie można się u nich zaopatrzyć m.in. w maliny, jabłka, gruszki, pigwowiec, bez, ziemniaki, dynie czy cukinie. – Na resztę roku proponujemy głównie produkty bezcukrowe w szkle wytwarzane tradycyjnymi metodami, bez dodatków substancji konserwujących i innych tego typu środków. Nasze produkty powstają z pasji i serca.

Na markę i rozpoznawalność zapracowali, oprócz jakości, aktywnością w internecie, wykorzystując w promocji media społecznościowe.

Nagroda im. Józefa Ślisza dla Dmytro Kułeby, ministra spraw zagranicznych Ukrainy

Nagroda im. Józefa Ślisza przyznawana jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej osobom lub instytucjom, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz wspierają szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich.

W 2023 r. uhonorowany nią został Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. W jego imieniu nagrodę odebrał ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Kułeba otrzymał ją "za szczególne zaangażowanie w mobilizację krajów europejskich do pomocy humanitarnej i wojskowej na rzecz Ukrainy w obliczu barbarzyńskiej i nieludzkiej agresji Rosji".

- W dobie tej bandyckiej wojny, którą wywołała imperialna Rosja, chyba nie ma kraju na świecie, którego naród potrafiłby się przeciwstawić imperializmowi jak Ukraina – mówił Artur Balazs, przewodniczący kapituły Fundacji EFRWP, która po raz piąty przyznała to prestiżowe wyróżnienie. – Pan jest godnym reprezentantem tego narodu. Mamy pełną świadomość, że mieszkańcy Ukrainy walczą również za nas, za kraje europejskie i za całą cywilizację. Dziękuję za to wszystko, co pan zrobił dla Ukrainy, jako swojego narodu, ale również Europy i świata. Bez Ukrainy świat za kilka lat mógłby wyglądać zupełnie inaczej.

Dmytro Kułeba, który z uczestnikami forum połączył się za pośrednictwem łączy wideo, dziękując za wyróżnienie podkreślił, że jest to nagroda dla obywateli Ukrainy. - Jestem niczym bez nich, jestem jednym z nich. Walczymy o swój kraj, ale walczymy też o Europę, o naszych braci i siostry w Polsce.

Powiedział też m.in., że Ukraińcy są bardzo szczęśliwi, że mają takich sąsiadów jak Polacy. - Łatwiej walczyć, mając dobrych ludzi u swego boku – zaznaczył. Mówiąc o mrocznych czasach w jakich przyszło nam żyć, przywołał słowa Jana Pawła II zwracając się do zgromadzonych „Nie lękajcie się”.

Krzysztof Janisławski

Fot. Krzysztof Janisławski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. maj 2024 01:06