StoryEditorWiadomości rolnicze

Konkurs Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby rozstrzygnięty. Kto wygrał indeks i 3 tysiące zł? (zdjęcia)

20.03.2023., 17:03h
Uczniowie z dwunastu szkół rolniczych z woj. lubelskiego rywalizowali 20 marca w Puławach o prestiż i nagrody podczas Konkursu Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby. Trzy pierwsze miejsca zajęli: Paweł Woch, Mateusz Matyjasik i Jakub Łysko.

III edycja Konkursu Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby przepustką na studia

Konkurs organizuje i funduje nagrody pieniężne Lubelska Izba Rolnicza. W tym roku odbyła się jego III edycja. Wzięli w nim udział uczniowie szkół rolniczych województwa zainteresowani zagadnieniami i tematyką szeroko rozumianego rolnictwa. Jest przeprowadzony przez komisję powołaną przez Zarząd LIR i ma formę testu.

Konkurs nosi imię Tadeusza Skiby, przedwcześnie zmarłego pracownika LIR. W tym roku po raz pierwszy odbywał się w malowniczych wnętrzach Pałacu Czartoryskich w Puławach, gdzie mieści się puławski Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa.

Szkoły rolnicze z całego regionu rywalizowały w Puławach

- W konkursie wzięła udział rekordowa liczba szkół – zaznacza Gustaw Jędrejek, prezes LIR. – Po raz pierwszy też najlepsi uczniowie z każdej szkoły otrzymali nagrodę w postaci możliwości rozpoczęcia studiów na kierunkach przyrodniczo-rolniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Głównym celem naszej inicjatywy jest propagowanie wśród młodzieży szkolnej wiedzy z zakresu działalności samorządu rolniczego i izb rolniczych oraz promowanie szkół rolniczych województwa.

Komisji konkursowej przewodniczył Janusz Skrzypek, członek zarządu LIR. - Uczniowie rozwiązywali test, odpowiadając na pytania z kilku grup tematycznych. Dotyczyły produkcji roślinnej, zwierzęcej, mechanizacji rolnictwa, ogrodnictwa i warzywnictwa oraz z wiedzy o samorządzie rolniczym. Największe trudności sprawiały tradycyjnie pytania z zakresu produkcji zwierzęcej i wiedzy o izbach rolniczych.

Wyniki Konkursu wiedzy rolniczej im. Tadeusza Skiby przepustką na studia – edycja 2023

- O miejscach decydowała liczba punktów, a w przypadku osiągnięcia takiego samego wyniku krótszy czas rozwiązania testu - wyjaśnia Janusz Skrzypek. I miejsce (nagroda w wysokości 3 tys. zł) uzyskał Paweł Woch z ZSCKR w Okszowie. – Rzeczywiście, pytania dotyczące samorządu rolniczego były najtrudniejsze – mówi zwycięzca. - Tego w szkołach nie uczą.

Drugie miejsce (2 tys. zł) przypadło Mateuszowi Matyjasikowi z Technikum Ogrodniczego w Kluczkowicach, a trzecie (1 tys. zł) Jakubowi Łysko z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Niemcach.

Każdy z trzydziestu pięciu uczestników otrzymał nagrodę w wysokości 200 zł. A dzięki uzyskaniu najlepszego wyniku wśród uczniów swojej szkoły możliwość kontynuowania nauki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie otrzymali: Kamil Danielak (Zespół Szkół w Żółkiewce), Jakub Łysko, Bartosz Woliński (Zespół Szkół w Janowie Podlaskim), Mateusz Matyjasik, Wiktoria Kurec (ZSCKR w Korolówce-Osadzie), Bartosz Polkowski (Zespół Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej), Patryk Mazurek (Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Zamościu), Ignacy Kiryłowicz (ZSCKR w Jabłoniu), Tomasz Knieja (ZSCKR w Potoczku), Paweł Woch, Jakub Jakimiuk (ZSCKR w Leśnej Podlaskiej) i Jakub Smutek (ZSCKR w Różańcu).

Pod patronatem ministra edukacji i nauki oraz Lubelskiego Kuratorium Oświaty

Konkurs odbywa się cyklicznie, raz w roku, począwszy od 2020/21. Obecna edycja objęta jest patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Lubelskiego Kuratorium Oświaty.

Nagrody w poprzednich edycjach ufundowali: Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” Biuro Regionalne w Lublinie, lubelski kurator oświaty oraz minister edukacji i nauki.

W organizację tegorocznego konkursu włączył się też Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, który nagrodził najlepszego laureata z każdej z uczestniczących w wydarzeniach szkół dyplomem gwarantującym podjęcie studiów na kierunkach przyrodniczo-rolniczych realizowanych na UP. Uczenia ufundowała też wartościowe nagrody książkowe dla laureatów konkursu, a uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” UP w Lublinie.

Krzysztof Janisławski 

Fot. Krzysztof Janisławski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 13:47