StoryEditorKalendarz rolników

Minister wydłuża termin stosowania nawozów. Jest jedno „ale“

29.10.2019., 08:10h
Ministerstwo rolnictwa wydłużył termin stosowania nawozów na gruntach ornych do 30 listopada 2019 roku. Jednak nie wszyscy rolnicy będą mogli skorzystać ze złagodzonych regulacji. Dotyczy to gospodarstw, które miały problemy z dochowaniem standardowych terminów zabiegów agrotechnicznych ze względu na warunki atmosferyczne. 

Termin stosowania nawozów na gruntach ornych przesunięty do 30 listopada 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w poniedziałek 28 października 2019 roku poinformowało, że został wydłużony termin stosowanie nawozów na gruntach ornych do 30 listopada.
Ale dotyczy to tylko gospodarstw, które nie miały możliwości dokonania zbiorów lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe. Dotyczy to np. zbyt wilgotnej gleby, która uniemożliwia wjechanie w pole z rozrzutnikiem, czy wystąpieniem suszy rolniczej, która utrudniała wykonanie np. siewów w normalnym terminie 

 

Rolnik sam musi ocenić czy może w późniejszym terminie aplikować nawozy

Ministerstwo rolnictwa podkreśla, że niekorzystne warunki pogodowe występują lokalnie, dlatego rolnik sam powinien ocenić czy musi skorzystać z przedłużonego terminu stosowania nawozów. Jeśli zdecyduje się na aplikowanie nawozów w opóźnionym czasie , to nie może przekroczyć on 30 listopada. 

 

Izby rolnicze wnioskowały o przesunięcie terminu stosowania nawozów 

Przed dwoma tygodniami, 15 października, Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała do resortu rolnictwa prośbę o zmianę terminów stosowania nawozów na gruntach ornych właśnie do 30 listopada. 

KRIR podkreślał w swojej prośbie, że przez suszę wielu rolników musiało opóźnić  zabiegi agrotechniczne, w tym siew zbóż, a tym samym niemożliwym jest dotrzymanie terminu wywozu nawozów naturalnych płynnych i stałych ustalonych w Programie azotanowym. 

 

Standardowe terminy aplikowania nawozów zgodnie z Programem azotanowym

Rolnicy będą mogli skorzystać z wydłużonego terminu stosowania nawozów naturalnych na swoich polach.

Jednak będą musieli pamiętać, że w przyszłym roku będą ich obowiązywać terminy graniczne określone w „Programie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu ich zanieczyszczeniu”. 

Zgodnie z nimi gnojowica musi być wywieziona na pole – w zależności od regionu Polski – do 15, 20 lub 25 października, a obornik do 31 października. października. 

Oto standardowe terminy nawożenia określone w Programie azotanowy: 

  • nawożenie gruntów ornych gnojówką lub gnojowicą w wyznaczonych obszarach województw: dolnośląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego (płn. wsch.) śląskiego i warmińsko-mazurskiego – do 15 października; 
  • nawożenie gruntów ornych gnojówką lub gnojowicą w wyznaczonych obszarach województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i lubelskiego – do 20 października; 
  • nawożenie gruntów ornych gnojówką lub gnojowicą na pozostałej części kraju– do 25 października; 
  • nawożenie gnojówką lub gnojowicą roślin wieloletnich, upraw trwałych i  trwałych użytków zielonych (TUZ)– do 31 października;
  • nawożenie obornikiem gruntów ornych w całym kraju– do 31 października; 
  • nawożenie obornikiem roślin wieloletnich, upraw trwałych i  trwałych użytków zielonych (TUZ)– do 30 listopada.

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 12:11