StoryEditorPolska

Na kogo zagłosuje polska wieś w wyborach do PE?

22.05.2019., 16:05h
W niedzielę 26 maja 2019 roku Polacy wybiorą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Czy polscy rolnicy i mieszkańcy wsi udadzą się do urn? Jakie ugrupowania zamierzają poprzeć w tych wyborach?

Czy mieszkańcy wsi udadzą się licznie na wybory?

Z ankiety telefonicznej przeprowadzonej 10–14 maja przez Biuro Badań Rynkowych AgriContact wśród 1335 mieszkańców obszarów wiejskich wynika, że aż 65,5% spośród nich deklaruje chęć uczestniczenia w wyborach do PE. 14,3% respondentów odpowiedziało, że nie zamierza udać się do urn wyborczych, a 20,1% ankietowanych jeszcze nie zdecydowało, czy odda swój głos na jednego z kandydatów do europarlamentu.

Kto cieszy się większym poparciem na wsi?

W opinii wielu politologów, jeśli mieszkańcy wsi i małych miasteczek pójdą licznie na wybory, zwiększają się szanse na zwycięstwo obozu Zjednoczonej Prawicy. Jeśli jednak to mieszkańcy wielkich miast w zdecydowanej większości udadzą się do urn, rośnie szansa na wygraną Koalicji Europejskiej (KE) tworzonej przez PO, Nowoczesną, SLD i PSL.

Zdają się to potwierdzać sondaże zamawiane dla portalu OKO.press w grudniu 2018 i lutym 2019 roku, według, których poparcie dla PiS na wsi wahało się od 46 do 49%, podczas gdy dla Koalicji Europejskiej nie przekraczało ono 22%.

Trudno też jednoznacznie wskazać na ewentualnego zwycięzcę eurowyborów na podstawie najnowszych sondaży przeprowadzanych na reprezentatywnych grupach Polaków. Z sondażu IBRIS dla radia RMF i „Dziennika Gazety Prawnej” z końca kwietnia wynika, że poparcie dla PiS wynosi 38,7%, z kolei na KE zagłosowałoby 33% respondentów. Na mandaty w PE mogliby liczyć jeszcze kandydaci z list Wiosny (8,2% badanych) i Kukiz’15 (5,4%).

Z kolei w sondażu IPSOS przeprowadzonym od 14 do 16 maja dla „Newsweeka” i Radia Zet to Koalicja Europejska jest na pierwszym miejscu z poparciem na poziomie 43,6%, a Prawo i Sprawiedliwość notuje poparcie 32,9% badanych. Według tego sondażu Wiosna może otrzymać 9% poparcia, a Konfederacja może uzyskać 6,9% głosów. Tuż poniżej progu (4,9% badanych) znalazł się Kukiz’15.

Idź na wybory!

Redakcja „Tygodnika Poradnika Rolniczego” nie zamierza wskazywać żadnego z kandydatów czy listy. Jedynie zachęcamy do wzięcia udziału w wyborach i wskazania osoby, która najlepiej będzie reprezentować nasze poglądy i interesy.

Osoby zainteresowane poglądami polityków na sprawy rolnictwa i wsi zachęcamy do lektury wywiadów w 21. numerze Tygodnika: z prof. Karolem Karskim z PiS (str. 7), z dr. Jarosławem Sachajką z Kukiz’15 (str. 8) czy z wiceminister Andżeliką Możdżanowską na str. 63. Polecamy również uwadze wywiad z Jarosławem Kalinowskim, który ukazał się w nr. 20/2019 na str. 6. Wszystkie te wywiady również przeczytać w internecie, wystarczy kliknąć na podkreślone nazwisko.
 
Zachęcamy także do przeczytania relacji z debaty polityków o polskim rolnictwie w ostatnim numerze Tygodnika Poradnika Rolniczego lub naszej stronie internetowej.


Paweł Mikos
Zdjęcie: Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 19:36