StoryEditorWiadomości rolnicze

Nawet 1 mld euro na rozwój wiedzy i innowacji w rolnictwie

04.11.2017., 10:11h
Komisja Europejska w ogłoszonym 27 października 2017 r. programie „Horyzont 2020” chce, aby unijne rolnictwo było bardziej zrównoważone i dostarczało zdrowszą żywność. Program ten zakłada także, że wieś będzie lepszym miejscem do życia i pracy. Jak KE chce tego dokonać? Poprzez przeznaczenie aż 1 miliarda euro na dofinansowanie projektów badawczo-innowacyjnych. 

Na co przeznaczone będą pieniądze?


W ramach programu „Horyzont 2020” Komisja chce przeznaczyć środki finansowe na takie projekty, które przyczyniają się do ochrony ekosystemu, pielęgnowania gleb czy dostosowanie się rolnictwa do zmian klimatycznych. W dalszym ciągu znajda się także pieniądze na wspieranie młodych, którzy chcą pracować w rolnictwie. KE chce też promować produkcję żywność ekologicznej oraz projekty z zakresu bezpieczeństwa żywności i dodatkowych możliwości w obszarze technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

1 mld euro na rozwój nowych technologii w rolnictwie


Komisja Europejska chce przeznaczyć aż 1 miliard euro na badania i rozwój w rolnictwie, aby „postawić rolników na pierwszym miejscu innowacji i przyspieszyć jego rozwój”. W praktyce oznacza to podwojenie nakładów na badania i rozwój nowych technologii w rolnictwie. Jak na razie badania te opierają się na wspólnym rozwiązywaniu problemów z jakimi w swoich gospodarstwach na co dzień zmagają się rolnicy przez zespół złożony z naukowców, rolników i inne zainteresowane podmioty, w tym firmy.

753 miliony euro na rozwój zrównoważonego rolnictwa

Lwią część z budżetu „Horyzont 2020” zostanie wydanych na zrównoważone rolnictwo i produkcję zdrowszej żywności. KE zaplanowała, że wyda na ten cel 753 miliony euro. Projekty, które będą mogły liczyć na dofinansowanie miałyby dotyczyć nowych rozwiązań z zakresu zwalczania szkodników i chorób roślin rolniczych, ale przy znacznym ograniczeniu substancji chemicznych za to z zastosowaniem środków naturalnych.

Zarządzanie gruntami rolnymi i współpraca międzynarodowa


Kolejne 75 milionów euro miałoby zostać przeznaczonych na inwestycję w zarządzanie glebą, w tym utworzenie wspólnego europejskiego programu zarządzania gruntami rolnymi o wartości 40 milionów euro. Poprzez fundusz KE chce podjąć działania łagodzące związane ze zmianami klimatu.

Komisja zaplanowała także, że zainwestuje ok. 45 mln euro w ekologiczne i inteligentne systemy rolnicze, a także 63 mln euro w zasoby hodowlane i genetyczne. Dość dużą część pieniędzy, bo 112 milionów euro, z programu „Horyzont 2020” zostanie przeznaczona na współpracę międzynarodową, głownie z Chinami i Afryką.

Młode pokolenie rolników


„Horyzont 2020” ma być jeszcze większą szansą dla najmłodszego pokolenia rolników. W ramach „renesansu obszarów wiejskich” aż 263 miliony euro będzie przeznaczonych na promowanie społeczności wiejskich opartych na aktywności młodych, lepiej wykształconych ludzi, którzy przychylnie odnoszą się do rolnictwa przyjaznego środowisku. Komisja wierzy, że przyciągnie to na wieś więcej młodych osób zainteresowanych rolnictwem i działalnością gospodarczą na obszarach wiejskich.

Komisja Europejska planuje także zwiększenie nakładów i działań na transformację cyfrową mieszkańców i społeczności wiejskich, tak aby zmalała różnica między wsią a miastem w tym zakresie.

„Horyzont 2020” to program ramowy UE w zakresie badań i innowacji, który będzie funkcjonował w latach 2018-2020. Więcej informacji o konkretnych projektach realizowanych dla poprawienia życia rolników dowiemy się pod koniec listopada 2017 r., kiedy to w Brukseli odbędzie się specjalna konferencja o „Horyzoncie 2020”.

Paweł Mikos
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. luty 2024 23:21