Fot. PSP Radzyn Podlaski
StoryEditorPożary

Ogromny pożar w Grabowcu. Spłonęła obora z bydłem i maszyny. Kilka milionów złotych start [ZDJĘCIA]

26.08.2022., 14:08h
Straty po pożarze w Grabowcu (woj. lubelskie) liczone są nie tylko w inwentarzu żywym, ale również w budynkach oraz mieniu ruchomym. Akcja gaśnicza trwała wiele godzin.

Radzyń Podlaski. Rolnik w pożarze stracił mienie o wartości kilku milionów złotych

Do pożaru, z którym strażacy walczyli przez kilka godzin, doszło w czwartek 25 sierpnia w Grabowcu (woj. lubelskie). Gdy na miejsce jechały pierwsze jednostki, kłęby czarnego dymu unoszącego się nad gospodarstwem, nie wróżyły niczego dobrego. Na miejscu okazało się, że sytuacja jest dramatyczna. Pożar było bardzo rozwinięty i obejmował garaże, stodołę oraz oborę.

 

Nie wszystkie zwierzęta udało się uratować

Strażacy podzielili się na brygady, z których każda miała inne zadanie do wykonania. Część z nich gasiła płomienie, inni bronili przed nimi pozostałe zabudowania. Jeszcze inni skupili się na ratowaniu bydła. W płonącej oborze znajdowało się około 40 sztuk tych zwierząt. Niestety nie wszystkie udało się ocalić. Dwie sztuki padły na skutek działania ognia oraz dymu. Kilka kolejnych, decyzją wezwanego na miejsce lekarza weterynarii, musiało zostać odesłanych do ubojni.

 

Rolnik trafił do szpitala

Do szpitala trafiła także jedna osoba. To rolnik, właściciel gospodarstwa w Grabowcu, które dotknął pożar. W pierwszej fazie pożaru, kiedy dopiero na miejsce akcji jechali strażacy, to on sam próbował uratować zwierzęta i swój dobytek. Poświęcenie przypłacił zdrowiem – został ranny i potrzebował pomocy medycznej.

 

4 mln złotych strat, a przyczyna pożaru nieustalona

Wstępne szacunkowe straty poniesione przez gospodarza oscylują w okolicy 4 mln złotych. Na dokładne doszacowanie trzeba będzie poczekać, aż w sprawie wypowiedzą się specjaliści. Podobnie jeśli chodzi o przyczynę wczorajszego pożaru. Tutaj również służby nabierają wody w usta do czasu oficjalnych ustaleń specjalistów z zakresu pożarnictwa.

Michał Czubak

Fot. PSP Radzyń Podlaski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. maj 2024 09:17