StoryEditorCiekawostki

Okienka dla rolnika zastąpią wizytę w urzędach

10.05.2021., 13:05h
Za rok, najdalej półtora, rolnik będzie mógł, nie wychodząc z domu, złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego od paliwa rolniczego, zarejestrować rolniczy handel detaliczny.

Jakie prawy rolnik załatwi przez „Okienka dla rolnika”?

Elektronicznie będzie można też zgłosić do KRUS umowę dzierżawy, umowę cywilnoprawną czy złożyć wniosek o wypłatę zawieszonej części emerytury lub renty. Bez wizyty w urzędzie rolnicy będą mogli także złożyć wniosek o dopłatę do materiału siewnego, o ocenę polową materiału siewnego i szkółkarskiego czy wpisać się do Rejestru Podmiotów Nadzorowanych i systemu obsługi producentów ekologicznych. Wszystko to będzie możliwe dzięki uruchomieniu na stronie gov.pl „Okienka dla rolnika”.

eRecepty dla zwierząt również po nowemu

Dodatkowo poza wydzieloną strefą „Okienka dla rolnika” planowana jest modyfikacja systemu eRecepty na potrzeby leczenia zwierząt. System eRecepta, który jest częścią Internetowego Konta Pacjenta (IKP – pacjent.gov.pl), zostanie rozszerzony o recepty wydawane przez lekarzy weterynarii.

W ubiegłym roku resort rolnictwa we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji zrobiło pierwszy krok w kierunku cyfryzacji rolnictwa. Polegał on na utworzeniu na stronie gov.pl e-usługi umożliwiającej rolnikom składanie wnios­ków o oszacowanie strat w uprawach spowodowanych suszą.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. kwiecień 2024 12:39