.......
StoryEditorWiadomości rolnicze

Paweł Niemczuk ponownie Głównym Lekarzem Weterynarii

Paweł Niemczuk ponownie został Głównym Lekarzem Weterynarii. Powrócił na to stanowisko po dwóch latach. Będzie miał trudny orzech do zgryzienia, bo w tym roku mamy rekordową liczbę ognisk ASF i grypy ptaków.

Wicepremier, minister rolnictwa  Henryk Kowalczyk powołał dziś Pawła Niemczuka na stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii. Zastąpił on tym samym Mirosława Welza, który był szefem Inspekcji Weterynaryjnej od maja tego roku.

Paweł Niemczuk dobrze zna gabinet Głównego Lekarza Weterynarii, bo funkcję tę sprawował już w przeszłości - od 30 grudnia 2016 do 5 maja 2019 r. w czasie, gdy ministrem rolnictwa był Krzysztof Jurgiel. Niemczuk był także zastępcą GLW do do 30 października 2019 r. i został odwołany ze stanowiska przez Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Kim jest Paweł Niemczuk, nowy Główny Lekarz Weterynarii?

Paweł Niemczuk jest absolwentem Akademii Rolniczej w Lublinie, gdzie ukończył także studia podyplomowe z zakresu epizootiologii i administracji weterynaryjnej. Odbył kursy krajowe i zagraniczne, m.in. w Liverpoolu i Hanowerze oraz w PIW-PIB w Puławach.

Od 2000 r. pracował w gdańskim oddziale Inspekcji Weterynaryjnej, pełni funkcję Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Weterynarii.

Przed nowym Głównym Lekarzem Weterynarii trudne zadanie

Rekordowa liczba ognisk ASF i grypy ptaków, a także problemy kadrowo-finansowe Inspekcji Weterynaryjnej to główne wyzwania, które stoją przed Niemczukiem. Dziś Inspekcji grozi zapaść, bo pracuje w niej zbyt mało lekarzy. A na wolne etaty chętnych nie ma z powodu niskich wynagrodzeń. Dochodzi więc do tak absurdalnych sytuacji, że czasem nie ma komu wykonać urzędowych badań zwierząt. W efekcie problemy kadrowe Inspekcji spowalniają walkę z ASF i z grypą ptaków.

Zobaczymy, jak kwestie te rozwiąże Niemczuk i jaki ma pomysł na ocalenie polskich gospodarstw dobijanych przez nieudolną walkę urzędu z chorobami.

dkol, Kamila Szałaj
Fot. MRiRW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. lipiec 2024 11:48