StoryEditorPolska

Pierwsze oficjalny Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

15.07.2018., 13:07h
12 lipca 2018 roku po raz pierwszy w historii odbyły się uroczyste obchody nowego święta państwowego – Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Święto ma być hołdem dla mieszkańców polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc jaką nieśli innym obywatelom Polski oraz ofiary jakie ponosili, włącznie z masowymi mordami przez hitlerowców. 

Prezydent: Ojczyzna pamięta o zasługach i poświęcenie polskich chłopów 

W czwartek, 12 lipca 2018 roku w 75. rocznicę pacyfikacji wsi Michniów (woj. świętokrzyskie) odbyły się pierwsze obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

– Obchodzimy dzisiaj po raz pierwszy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To święto państwowe zostało ustanowione, aby w szczególny sposób zaznaczyć, jak ważne w zbiorowej pamięci narodu są zasługi i poświęcenie polskich chłopów wiernie służących Ojczyźnie. Jest to ciągle jeszcze nie do końca opisany i ciągle za mało upowszechniony wątek naszej historii – karta ogromnie chlubna, ale także niezwykle tragiczna – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów tego święta. 

Miejsce i dzień uroczystości nie jest przypadkowy. To właśnie we wsi Michniów 12 i 13 lipca 1943 roku niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi.

Chylę czoła i oddaję hołd Mieszkańcom Polskiej Wsi! Pamięć o Ich dokonaniach w czasie wojny i okupacji, pamięć o ich patriotyzmie, heroizmie oraz poświęceniu na zawsze pozostaje w naszych sercach – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

 przedstawiciel prezydenta złożył kwiaty pod pomnikiem pomordowanych w Mnichowie fot Marcin Czapliński_KPRP

  • Minister Wojciech Kolarski. przedstawiciel prezydenta złożył kwiaty pod pomnikiem pomordowanych w Mnichowie fot. Marcin Czapliński/Kancelaria Prezydenta RP

Specjalna ustawa o uczczeniu heroizmu polskiej wsi 

W kwietniu 2017 roku posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyli projekt ustawy, który zakładał ustanowienie w dniu 12 lipca nowego święta państwowego – Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
W uzasadnieniu do projektu posłowie PSL napisali, że w ten sposób przedstawiciele państwa oddaliby hołd mieszkańcom polskich wsi, którzy w czasie II wojny światowej udzielali pomocy uciekinierom i osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, tym chłopom, którzy w czasie okupacji walczyli w oddziałach Armii Krajowej czy Batalionach Chłopskich. Święto ma też być wyrazem szacunku dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domów i gospodarstw, pozbawianych mienia czy wywożonych do przymusowych robót albo do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych.

Jednak sejm i senat dopiero pod koniec września 2017 roku przyjął pomysł ludowców jako nową ustawę, a ta została podpisana przez Prezydenta w październiku 2017 r
Hołd ofiarom oddał m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL i inni działacze tej partii

  • Hołd ofiarom oddał m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL i inni działacze tej partii. Fot. PSL

Wieś polska mimo grożących represji i prześladowań wykazywała się patriotyczną postawą przez cały okres wojny. Jej mieszkańcy wchodzili w skład wielu ugrupowań konspiracyjnych. Wieś żywiła mieszkańców miast i oddziały partyzanckie, udzieliła schronienia Polakom wysiedlonym ze swoich siedzib przez okupanta, przechowywała ukrywających się Żydów. Za tą patriotyczną postawę zapłaciła ogromną cenę" – podkreślono w uzasadnieniu projektu ustawy.
Pieta Michniowska

  • Pieta Michniowska Fot. Marcin Czapliński/Kancelaria Prezydenta RP

Pacyfikacja Michniowa symbolem postawy i ofiar polskiej wsi w czasie II wojny światowej

Symbolem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej stała się wieś Michniów położona w woj. świętokrzyskiem. 12 lipca 1943 r. niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację tej wioski, która trwała przez 2 dni. Cała wieś została spalona, a jej mieszkańcy w okrutny sposób wymordowani. Hitlerowcy zabijali każdego z mieszkańców Michniowa, łącznie z zaledwie 9-dniowym Stefankiem Dąbrową. Łącznie zginęły 204 osoby, w tym 54 kobiety i 48 dzieci. 

Wieś została zrównana z ziemią i władze okupacyjne zakazały jej odbudowy oraz nawet uprawy ziemi w pobliżu osady. Miała to być zemsta za współpracę Michniowa z polską partyzantką, zwłaszcza ze Świętokrzyskim Zgrupowaniem Armii Krajowej, przy czym około 40 osób spośród mieszkańców tej wsi było zaprzysiężonymi członkami AK.   

pacyfikacja Michniowa 12 i 13 lipca 1943 roku 

  • Płonące domy w spacyfikowanej wsi Michniów. W dniach 12-13 lipca 1943 Niemcy doszczętnie spalili Michniów i zamordowali 204 jego mieszkańców.

 

Paweł Mikos

Fot. Marcin Czapliński/Kancelaria Prezydenta RP, Polskie Stronnictwo Ludowe, archiwum 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 18:14