StoryEditorWiadomości rolnicze

Policjanci sponiewierali rolnika w jego gospodarstwie. Co zdecydował sąd?

21.11.2022., 14:11h
Rolnik Wojciech Marczuk został potraktowany przez policjantów gazem we własnym obejściu, skuty i wywieziony siłą, bez butów na komendę do Zamościa. Policjanci szukali w gospodarstwie kogoś innego. Sąd rozpatrzył już obie skargi rolnika w tej sprawie.

Rolnik wywieziony siłą z gospodarstwa na komendę w Zamościu

Dwóch policjantów pojawiło się w gospodarstwie Wojciecha Marczuka 19 stycznia tego roku. Po raz kolejny szukali niejakiego „Radka Kazimierczaka”. Wcześniejsze wizyty funkcjonariuszy w tej samej sprawie przebiegały spokojnie, ta skończyła się użyciem przemocy.

- Nie znam żadnego Kazimierczaka i nigdy nikt taki u nas nie przebywał – mówi pan Wojciech. Podczas styczniowej interwencji nie mógł znaleźć dowodu osobistego, a podanie przez niego PESELU nie zadowoliło policjantów.

- Bez kurtki, bez butów wywlekli go po schodach i rzucili twarzą w śnieg. Nie był wulgarny, nie stawiał oporu – relacjonuje jego matka, Halina Marczuk. – Zaczęłam wzywać pomocy, na szczęście usłyszał sąsiad. Jak by tego wszystkiego było mało, jeden z nich krzyknął „gazem go!”.

Pan Wojciech został siłą przewieziony na komendę, gdzie jak mówi był nadal źle traktowany przez funkcjonariuszy. – Ostatecznie przyjąłem mandat za rzekome nie wylegitymowanie się, bo chciałem jak najszybciej opuścić to miejsce i wrócić do domu – wyjaśnia Wojciech Marczuk. - Było mi zimno, byłem bez butów, i bałem się o rodzinę. A na oporządzenie czekało bydło.

Sąd czekał na informacje z policji, ale się nie doczekał

Rolnik postanowił, że nie zostawi tak tej sprawy. Wojciech Marczuk złożył zażalenie o uchylenie mandatu, a także poskarżył się na sposób przeprowadzenia interwencji i zatrzymanie. A na policję trafiło pismo ze skargą na interwencję.

15 września Sąd Rejonowy w Zamościu uznał, że mandat należy uchylić i panu Wojciechowi należy się zwrot zapłaconej przez niego kary.

– Sąd czekał na informacje z wydziału łączności i informatyki z KWP w Lublinie – relacjonuje pan Wojciech. – Sędzia chciał się dowiedzieć, jak przebiegały logowania interweniujących policjantów w systemach policyjnych i co w nich wpisywali. Ale z Lublina przyszło pismo, że nie da się jednoznacznie stwierdzić, jakie były te wpisy. Trochę to dziwne – komentuje rolnik.


Rolnik z Wysokiego pod Zamościem jest niewinny 

Ostatecznie sędzia orzekł, że do wykroczenia nie doszło i mandat powinien zostać anulowany. – Sędzia argumentował, że mama przekazała policjantom moje dane osobowe, gdy ja byłem zajęty myciem naczyń – mówi pan Wojciech. – A po drugie, gdy ja podawałem dane, drugi policjant fizycznie to przerwał i uniemożliwił mi dokończenie mojej wypowiedzi. Dodatkowo cała ta interwencja przebiegała za szybko, policjanci nie dali mi możliwości spokojnego wyjaśnienia, że nie jestem poszukiwanym przez nich człowiekiem.

Pan Wojciech jest zadowolony z decyzji sądu. Podkreśla, że sędzia bardzo skrupulatnie zajął się rozważeniem jego sprawy i dążył do tego, żeby dowiedzieć się, co naprawdę wydarzyło się w styczniu w gospodarstwie. – Czułem się, jak obywatel, który ma swoje prawa i sąd stoi na ich straży - stwierdza rolnik z Wysokiego koło Zamościa.

- Nie skaczę do góry z radości, bo do takiej sytuacji w ogóle nie powinno dojść, a tacy ludzie nie powinni być zatrudniani w policji i nosić czapkę z orzełkiem – dodaje rolnik. – Ale oczywiście cieszę się z takiej decyzji sądu.

Starsza aspirant Katarzyna Szewczuk z KMP w Zamościu odnosząc się do decyzji sądu informowała we wrześniu, że wobec policjantów interweniujących w Wysokiem nie było prowadzone postępowanie służbowe i decyzja sądu dotycząca anulowania mandatu niczego w tej kwestii nie zmieni.

 – Choć uważamy, że podjęcie interwencji było zasadne, to nie podważamy decyzji niezawisłego sądu – mówi Katarzyna Szewczuk.

Najnowsza decyzja zamojskiego sądu też po myśli pana Wojciecha

Tymczasem w poniedziałek sąd wydał kolejne rozstrzygnięcie dotyczące sprawy. Zajął się zażaleniem pana Wojciecha na zatrzymanie przez policjantów. I tym razem decyzja sędziego (innego niż w pierwszym przypadku) była dla niego korzystna.

Adwokat Szymon Skorniewski reprezentujący pana Wojciecha informuje, że sąd w ustnym uzasadnieniu decyzji w sprawie drugiego zażalenia stwierdził, że zatrzymanie było legalne pod kątem formalno-prawnym, ale niezasadne oraz nieprawidłowo wykonane. 

Od lutego br. sprawą interwencji zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie. Sprawę „celem oceny prawno-karnej czynności (…) funkcjonariuszy w dniu 19 stycznia 2022 r.” przekazała tam zamojska policja. 

Krzysztof Janisławski

Fot. Krzysztof Janisławski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. czerwiec 2024 00:18