StoryEditorWiadomości rolnicze

Pomoc suszowa: opozycja żąda przedłużenia naboru wniosków. "Rolnicy są karani za awarię aplikacji"

08.11.2022., 13:11h
Posłowie PSL zaapelowali o pilne wydłużenie terminu naboru wniosków o pomoc suszową. - Niech minister Kowalczyk pogoni do pracy swoich nierobów-zastępców i przedłuży nabór. Rolnicy nie mogą być karani za to, że nie działa aplikacja - mówił dziś w Sejmie Stefan Krajewski, poseł PSL. 

Dziś w Sejmie posłowie PSL Stefan Krajewski i Miłosz Motyka zaapelowali do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o jak najszybsze przedłużenie terminu naboru wniosków o pomoc suszową w związku z awarią aplikacji suszowej.

- Pomoc suszowa była szumnie zapowiadana, tymczasem okazuje się, że aplikacja nie działa, systemy nie działają, a rolnicy nie mogą pobrać protokołów szacowanych szkód, które są im potrzebne do złożenia wniosku o pomoc suszową – mówił dziś w Sejmie Stefan Krajewski, poseł PSL.  Dodał, że terminy na złożenie wniosków o oszacowanie strat i wniosków o pomoc suszową były zdecydowanie za krótkie. 


Krajewski: wiceminister Kowalski urządza sobie Barbórkę zamiast rozwiązać problem z aplikacją suszową

W ocenie posła Krajewskiego winę za tę sytuację ponosi kierownictwo resortu rolnictwa.

- Wiceminister Janusz Kowalski, zamiast zająć się pracą w ministerstwie, urządza sobie obchody Barbórki i jeździ do górników. Zamiast zjeżdżać pod ziemię, powinien siedzieć w gmachu ministerstwa rolnictwa.  Niech się nauczy rozróżniać zboża, a nie złoża i zacznie pomagać rolnikom, a nie górnikom, bo do tego został powołany – podkreślił Krajewski. Odniósł się w ten sposób do wczorajszej wizyty wiceministra Kowalskiego w kopalni KWK Staszic-Wujek w Katowicach. Wiceminister zjechał na 900 m, by „poznać warunki i ciężar pracy polskich górników w kopalniach węgla kamiennego”.

PSL: niech Kowalczyk pogoni do pracy swoich nierobów-zastępców i przedłuży termin składania wniosków o pomoc suszową

Polityk PSL zwrócił uwagę, że rolnicy są karani za to, że nie działa aplikacja. Dlatego jego zdaniem należy „bezwzględnie wydłużyć termin naboru wniosków do końca listopada”.

- Apelujemy do ministra Kowalczyka. Niech pogoni swoich nierobów-zastępców do roboty. Ich miejsce pracy jest w ministerstwie rolnictwa, a nie na objazdówce po kraju i na sprawdzaniu, jak się słoma pali – powiedział Krajewski.

Krajewski: może prezes Kaczyński wstawi się za rolnikami-singlami?

Poseł przyznał, że nie rozumie, czemu pomoc suszowa nie jest dostępna dla panien i kawalerów, tylko dla rodzin.

- Może prezes Kaczyński mógłby się wstawić za wszystkimi singlami w Polsce. Przecież te pieniądze powinny popłynąć jak najszybciej do wszystkich rolników – zaznaczył.

PSL: polscy rolnicy dostaną niższe dopłaty bezpośrednie

Posłowie zwrócili też uwagę, że polscy rolnicy w nowej perspektywie WPR 2023-2027 będą otrzymać mniejsze dopłaty bezpośrednie. 

- Prawo i Sprawiedliwość obiecywało zwiększenie dopłat bezpośrednich dla polskich rolników. Już wiadomo, że od 2023 roku rolnicy dostaną mniej - ze 190 euro dopłaty spadną do nawet 116 euro w podstawie. Resztę mają sobie wypracować ekoschematach– mówił Stefan Krajewski. 

Polityk wyjaśnił, że aby otrzymać dopłaty w ramach ekoschematów, rolnicy „będą musieli się naprawdę mocno nagłowić i napracować, by w jakikolwiek sposób dostać te pieniądze”.

Podkreślił też, że istnieje duże ryzyko konieczności zwrotu tych pieniędzy, jeżeli jakieś zobowiązanie nie zostanie dotrzymane, często nie z winy rolnika.

Coraz mniej czasu na złożenie wniosku o pomoc suszową

Rolnikom faktycznie zostało niewiele czasu na złożenie wniosku o pomoc suszową. Termin mija 15 listopada, a wielu z nich z powodu awarii aplikacji suszowej nie może pobrać protokołu suszowego. Bez tego dokumentu nie mogą złożyć wniosków. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

O przedłużenie terminu naboru apelował już samorząd rolniczy. I wszystko wskazuje na to, że postulat ten zostanie spełniony. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie w resorcie rolnictwa, w najbliższym czasie minister Kowalczyk ogłosi decyzję o wydłużeniu przyjmowania wniosków.

Pomoc suszowa 2022: jak ubiegać się o wsparcie?

O pomoc klęskową (do ubiegania się o pomoc uprawniają nie tylko straty powstałe w wyniku suszy, ale też gradu, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny) można ubiegać się na wniosek złożony we właściwym biurze powiatowym ARiMR na formularzu udostępnionym przez ARiMR na jej stronie internetowej. 

Do wniosku trzeba dołączyć m.in. : 

  • kopię protokołu oszacowania szkód, lub 
  • uwierzytelniony przez producenta rolnego wydruk protokołu oszacowania szkód albo wydruk kalkulacji oszacowania szkód, 
  • zgodę współwłaścicieli – w przypadku gdy gospodarstwo rolne, jest przedmiotem współwłasności.

Wnioski można składać do 15 listopada 2022 r. do biura powiatowego Agencji.

Pomoc dla rodziny będzie udzielana w wysokości 10 tys. zł jeśli szkody wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym lub 5 tys. zł, jeśli szkody są poniżej 30 proc.  

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. maj 2024 14:42