StoryEditorWypadki

Potężny ciągnik Fendt skasował słup energetyczny na polu pod Bydgoszczą. Jak do tego doszło? [ZDJĘCIA]

07.08.2022., 14:08h
Na jednym z pól pod Bydgoszczą traktorzysta przewrócił słup wysokiego napięcia. Pod naporem potężnego ciągnika marki Fendt słup całkowicie się położył. Co mogło być przyczyną tego wypadku z udziałem ciągnika?

Bydgoszcz. W Włóce traktorzystka wjechał w słup energetyczny

Słupy przesyłowe wysokiego napięcia na polach to nie żadna nowość czy niespodzianka. Jednak rolnikom znacznie utrudniają szybkie uprawianie pola.

Wystarczy chwila nieuwagi, dłuższe skupienie się na pracy podczepionej do ciągnika maszyny rolniczej i można wpaść na jeden z takich słupów. Do takiego zdarzenia doszło w niedzielę 7 sierpnia 2022 roku na ranem  w Włóce koło Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie jeden z rolników podczas prac w polu wjechał swoim Fendtem w jeden taki słup i całkowicie go zniszczył. Szczęśliwie dla rolnika nikt nie został ranny, nie doszło również do pożaru.

Na miejscu interweniowało kilka strażackich zastępów, służby energetyczne oraz policja. Działanie traktorzysty spowodowało przerwy w dostawie elektryczności i konieczność wymiany poważnie uszkodzonego słupa. Obecnie wyjaśniane są okoliczności tego zdarzenia. Jednak strażacy pracujący na miejscu zdarzenia podejrzewają, że traktorzysta po prostu zasnął za kierownicą ciągnika.

16-letni rolnik w ogromnym ciągniku ściął słup. 65 tys. gospodarstw bez prądu

Przypadek spod Bydgoszczy to nie pierwsze zdarzenie ze słupem energetycznym w polu. Pod koniec lipca w okolicach Łabiszynka (woj kujawsko-pomorskie) rolnik podczas pracy ciągnikiem z agregatem zahaczył o słup energetyczny linii średniego napięcia. 

Z kolei w niemieckiej wiosce Weilerswist-Kleinvernich w Nadrenii Północnej-Westfalii 16-letni rolnik z powiatu Rhein-Sieg wjechał ciągnikiem w słup wysokiego napięcia, który runął na maszynę prowadzoną przez mężczyznę. Nieuwaga kierowcy doprowadziła do awarii prądu w kilku powiatach i braku energii elektrycznej w 65 tys. gospodarstw domowych.

Michał Czubak
Fot. OSP Dobrcz

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 20:09