StoryEditorStraż pożarna

Potężny pożar stogu od fajerwerków. 300 balotów słomy poszło z dymem [WIDEO]

02.01.2023., 21:01h
Tylko w Wielkopolsce przez nieostrożną zabawę fajerwerkami doszło do kilku pożarów w gospodarstwach rolnych. Do najpoważniejszego doszło pod Koninem, gdzie zapalił się stóg słomy. Z żywiołem walczyło niemal 40 zastępów straży pożarnej. Do dużych pożarów doszło też pod Chodzieżą i Szamotułami.

Pożar stogu pod Koninem. Z ogniem walczyło 40 zastępów straży pożarnej

Noc sylwestrowa była wyjątkowo niespokojna dla rolników i strażaków. W wyniku zaprószenia ognia przez spadające fajerwerki doszło do wielu pożarów, w których część dobytku stracili rolnicy. Do najpoważniejszego z nich doszło przy ul. Międzylesie w Koninie. Ogień bardzo szybko się rozprzestrzenił objął cały stóg złożony z 300 balotów słomy. W akcję zostało zaangażowanych około 40 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.  Akcja trwała kilkanaście godzin.

Spłonął stóg w Psarskiem pod Pniewami

Również strażacy z powiatu szamotulskiego nie mogli odpoczywać w Sylwestra. Tuż po godz. 23.00 w miejscowości Psarskie pod Pniewami zapalił się stóg słomy, który znajdował się blisko drogi.

– Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palący się stóg, podaniu jednego prądu gaśniczego w obronie na pobliskie drzewa, utworzeniu punktu czerpania wody z pobliskiego stawu, dozorowaniu wypalania się stogu oraz dogaszeniu pogorzeliska – informuje ogn. Łukasz Kawka z KP PSP w Szamotułach.

Tu w akcji brały udział zastępy strażaków z JRG Szamotuły, OSP Psarskie, OSP Pniewy, OSP Nojewo, OSP Otorowo, OSP Bobulczyn oraz OSP Podrzewie.

Pożar dwóch stogów słomy w Sokołowie Budzyńskim

Z kolei 1 stycznia 2023 roku doszło do pożaru dwóch stogów słomy w miejscowości Sokołowo Budzyńskie pod Chodzieżą. Tutaj w akcji brało udział 7 zastępów straży pożarnej w sile 34 strażaków, wśród nich zastępy z JRG Chodzież, OSP KSRG Budzyń, OSP KSRG Wyszyny i OSP Sokołowo Budzyńskie.   

Aż 700 pożarów wywołanych przez fajerwerki w całym kraju

Jak podaje Komenda Główna PSP w trakcie sylwestra wybuchło aż 700 pożarów wywołanych przez nieostrożne używanie fajerwerków. Najczęściej paliła się trawa lub zarośla tuż przy budynkach, śmietnik, altanki i garaże.

Ze względu na pożary wywołane fajerwerkami strażacy najczęściej musieli interweniować na terenie województwa:

  • dolnośląskiego (ok. 100),
  • śląskiego (ok. 100),
  • wielkopolskiego (ok. 80),
  • mazowieckiego (ok. 70).

Paweł Mikos
Fot. OSP Psarskie, mł. kpt. Bartłomiej Braszak (KP PSP Chodzież).

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 15:14