StoryEditorWiadomości rolnicze

Powstała Rada Kobiet w Rolnictwie. Jakie ma zadanie?

02.04.2021., 18:04h
Przy ministrze rolnictwa ma działać Rada Kobiet w Rolnictwie, która ma być organem doradczym. Kto wejdzie w skład Rady? Czym maja się zajmować osoby pracujące w Radzie Kobiet w Rolnictwie?

Pod koniec marca 2021 roku w życie weszło zarządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie powołania Rady Kobiet w Rolnictwie. Ma to być organ doradczy przez ministrze.

– Chcemy, aby głos kobiet z różnych stron Polski znalazł swoje odzwierciedlenie w konkretnych rozwiązaniach – przekonuje Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa.

 

Kto wejdzie w skład Rady Kobiet w Rolnictwie

– W jej skład wejdą przedstawicielki ministerstwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, jednostek doradztwa rolniczego, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, a także przedstawicielki ogólnopolskich i zarejestrowanych organizacji rolniczych, przetwórczych, samorządu rolniczego, kół gospodyń wiejskich i  jednostek samorządu terytorialnego – wylicza Anna Gembicka.

 

Jakie zadania ma realizować Rada Kobiet w Rolnictwie

Według wiceminister rolnictwa, głównymi zadaniami jakie ma realizować nowy organ są m.in.

  • analiza bieżącej sytuacji kobiet na obszarach wiejskich,
  • identyfikowanie ich problemów,
  • rekomendowanie i podejmowanie inicjatyw w zakresie polepszania lub wzmacniania pozycji i roli kobiet na obszarach wiejskich,
  • aktywizacja kobiet zamieszkujących na wsiach,
  • przeciwdziałanie dyskryminacji kobiet, ze szczególnym zwróceniem uwagi na potrzeby kobiet niepełnosprawnych.

Zdaniem Anny Gembickiej, nowa rada będzie także inicjować akcje społeczne, organizować szkolenia, debaty i konferencje oraz wspierać programy i kampanie społeczne, podnoszące świadomość w zakresie praw kobiet. Ma też rekomendować działania mające służyć promowaniu dobrych praktyk w rolnictwie i przetwórstwie, m.in. w produkcji ekologicznej żywności, a także dziedzictwa i kultury wsi.

 

Gembicka: już teraz wiele kobiet kieruje pracami najważniejszych instytucji rolniczych

– Nie ze względu na parytety, ale z uwagi na swoje wysokie kompetencje ARiMR, KRUS i KOWR kierują właśnie panie – zauważyła wiceminister Gembicka.

Pierwsze posiedzenie Rady Kobiet w Rolnictwie jest zaplanowane jeszcze w kwietniu, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna.

– Nie ze względu na parytety, ale z uwagi na swoje wysokie kompetencje ARiMR, KRUS i KOWR kierują właśnie panie – zauważyła wiceminister Gembicka.  

Paweł Mikos
Fot. MRiRW, pixabay

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 10:34