StoryEditorPolska

Prezes UOKiK zachęca rolników do walki o odszkodowania od Biedronki

01.01.2021., 12:01h
UOKiK niedawno nałożył rekordową karę na Biedronkę za wykorzystywanie przewagi kontraktowej wobec rolników i przetwórców. Prezes UOKiK, zachęca rolników do występowania o odszkodowania od Biedronki i będzie ich wspierał w procesie o rekompensaty.

Biedronka zarobiła ponad 600 mln złotych na zakwestionowanych praktykach wobec rolników i przetwórców

Niedawno, 14 grudnia 2020 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał, że prezes UOKiK nałożył rekordową karę na właściciela sieci Biedronka w wysokości 723 mln złotych.

Kara została nałożona za stosowanie przez Biedronkę tzw. retor rabatów. W praktyce miało to wyglądać w ten sposób, że rolnicy i przetwórcy, którzy dostarczali do Jeronimo Martins Polska  żywmości, byli informowani o konieczności udzielenia rabatu dopiero na koniec okresu rozliczeniowego, po zrealizowaniu dostaw. Oznacza to, że przedstawiciele Biedronki mogli w każdej chwili zażądać od dostawców żywności poprzez pomniejszenie wynagrodzenia poprzez przyznanie dodatkowego rabatu w sobie tylko znanej wysokości. Taka praktyka retro rabatów miała dotknąć ponad 200 dostawców, głównie rolników sprzedających sieci warzywa i owoce

Według UOKiK, w ciągu trzech lat – od 2018 do 2020 roku – Jeronimo Martins Polska w kontaktach z branżą spożywczą zarobiła na zakwestionowanych praktykach ponad 600 mln zł. 

 

Przeczytaj także:

3 duże sieci handlowe na celowniku UOKiK za praktyki wobec rolników i przetwórców

 

To niedopuszczalne praktyki ze strony sieci handlowych

To absolutnie niedopuszczalne wykorzystywanie siły rynkowej przez sieć handlową. Biorąc pod uwagę, że dla wielu firm dostawy do Biedronki to znaczny wolumen produkcji, ponosiły one ogromne koszty. Tego typu praktyki niszczą podstawy uczciwej konkurencji i odpowiedzialności za kontrahentów, są przejawem głębokiej nieuczciwości i braku szacunku dla innych przedsiębiorców – argumentuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

 

Rolnicy powinni walczyć o odszkodowania

Szef urzędu antymonopolowego podkreśla, że ta decyzja jest bardzo ważna dla samych dostawców produktów rolno-spożywczych do Biedronki. Po pierwsze, prezes UOKiK nakazał sieci handlowej natychmiastowe zakończenie niedozwolonych praktyk.

– Po drugie, decyzja stwierdzająca nieuczciwość systemu rabatowego Jeronimo Martins Polska ułatwi dostawcom dotkniętym tymi praktykami uzyskanie odszkodowania w postępowaniach cywilnych, do czego już teraz zachęcam. Przedsiębiorców, którzy zostali poszkodowani w wyniku nieuczciwych praktyk rabatowych Jeronimo Martins Polska, będę wspierał indywidualnym poglądem w sprawie właśnie po to, aby ułatwić im odzyskanie pieniędzy, których zostali pozbawieni – zapewnia Tomasz Chróstny. Prezes UOKiK.Paweł Mikos
Fot. Bierdonka 
Film: UOKiK

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 08:57