StoryEditorWiadomości rolnicze

Protest rolników w Szczecinie: "Nasze koszty produkcji tylko rosną a cena w skupie maleje"

27.03.2023., 17:03h
27 marca 2023 r. rolnicy protestujący w Szczecinie wyszli naprzeciw mieszkańcom miasta i zaprosili ich do rozmowy, chcąc wyjaśnić, jak ogromne różnice występują pomiędzy cenami, które otrzymują w skupach, a cenami, które oferują klientom sieci handlowe.  

Protest rolników w Szczecinie trwa

Protest rolników w Szczecinie rozpoczął się 23 marca 2023 r. Głównym powodem, dla którego została zorganizowana manifestacja, są działania, a raczej brak działań polskiego rządu w kwestii zalewającego rynek zboża z Ukrainy i ciągłych podwyżek cen żywności w sklepach. W związku z zainteresowaniem protestem manifestujący w Szczecinie zaprosili do rozmowy mieszkańców miasta, dla których obecna sytuacja może nie być do końca zrozumiała. Spotkanie odbyło się o godz. 11.00 na ul. Szczerbcowej, gdzie rolnicy dyskutowali na temat strategii “Od pola do stołu”.

Protest w Szczecinie – rolnicy rozdają owoce i warzywa

Podczas protestu w Szczecinie rolnicy rozdają mieszkańcom owoce i warzywa rozmawiając przy tym o różnicach cenowych, które bywają zatrważające. Wspierający manifestację rolnik, Łukasz Buchajczyk opowiedział w relacji na Facebooku o tym, jak wygląda obecna sytuacja rolników.

– Nie możemy zgodzić się z tym, że jako producenci za kilogram ziemniaka otrzymujemy 70 groszy, gdzie ten sam kosztuje w sklepie ponad 3 zł. Nie możemy zgodzić się z tym, że litr mleka produkowany w gospodarstwie rolnika kosztuje niecałe 2 zł, a w sklepie wartość litrowego kartonu to prawie 5 zł. Zbliżają się Święta Wielkiej Nocy, czy wiecie Państwo, że rolnik za kilogram żywca trzody chlewnej otrzymuje od 7 do 8 zł za kilogram? Przy sklepowej ladzie cena oczywiście już poćwiartowanego mięsa łapie przedział 25-40 zł za kilogram! Jak dobrze pamiętacie, równo rok temu straszono nas brakiem oleju, stąd cena tona rzepaku łapała niekiedy poziom 4-5 tysięcy zł, przez co olej na półkach znacznie przekraczał kwotę 10 zł za litr. Dziś cena rzepaku spadła i to o ponad połowę, za to olej wzrósł i to niejednokrotnie do powyżej 12 zł za litr. Jak wspomniałem cena rzepaku spadła, w ostatnim tygodniu jest to już nawet poniżej 2 tyś. zł za tonę? Czy wiecie państwo, że jeszcze dwa lata temu za 24 tony rzepaku mogliśmy zakupić aż 36 ton nawozu? Zaopatrując się w nawóz na obecny sezon te same 24 tony rzepaku ledwo starcza na 12 ton nawozu. Cyfry nie kłamią, nasze koszty produkcji wciąż rosną, a cena w skupie maleje. To samo jest w kalkulacji zbóż – napisał Łukasz Buchajczyk na swoim profilu na Facebooku.

 

Rolnicy zapraszają do hasztagowej akcji

Protestujący w Szczecinie rolnicy nie są w stanie bez przerwy przebywać na Wałach, ponieważ ich gospodarstwa również potrzebują opieki. Na razie jednak udaje im się logistycznie rozwiązywać sytuację i pełnić dyżury delegacjami z poszczególnych powiatów. Protestujący w Szczecinie rolnicy zachęcają innych do wspierania protestu na odległość, organizując akcję hasztagową. Jej celem jest rozpowszechnienie informacji o szczecińskim proteście na jak największą skalę. Rolnicy są proszeni o przyczepienie flagi polski do swoich traktorów, zrobienie sobie z nimi zdjęcia i udostępnienie fotografii na Facebooku z #solidarnizrolnikami.

Protest rolników w Szczecinie – ile potrwa?

Protest rolników w Szczecinie został zarejestrowany na miesiąc. Obecnie manifestujący oczekują na krok ze strony rządu, jeśli na miejscu pojawi się premier Mateusz Morawiecki, prezes Jarosław Kaczyński i minister Henryk Kowalczyk możliwe, że akcja zostanie zakończona.

oprac. Justyna Czupryniak 
źródło: facebook/protest.rolników, Gospodarstwo Rolno-Hodowlane Buchajczyk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2023 04:35