StoryEditorWiadomości rolnicze

Protesty rolników w całej Polsce. Gdzie będą blokady dróg i torów?

11.04.2023., 11:04h
Niekontrolowany import zboża z Ukrainy stopniowo pogłębia kryzys w polskim rolnictwie. Dramatyczna sytuacja na rynku zbóż zmusiła rolników do protestów, które odbywają się regularnie, a w najbliższych dniach możemy się spodziewać ich szczególnego nasilenia.

Protest rolników w Hrubieszowie

Rolnicy z Hrubieszowa są zaangażowani w przeciwdziałanie napływowi ukraińskiego zboża. Protestowali już na koniec roku 2022, kiedy zorganizowali manifestację pod hasłem: “Pomagamy Ukraińcom, NIE oligarchom”. Zimą cena zbóż w porównaniu do obecnych była jeszcze względna, bo przekraczała 1000 zł, aktualnie wynosi znacznie mniej. Już wtedy hrubieszowscy rolnicy domagali się naniesienia ceł na zboża, jednak bezskutecznie. Ostatni z protestów odbył się 4 kwietnia, kiedy tuż przed Wielkanocą 800 rolników zgromadziło się w Hrubieszowie, by ponownie protestować przeciwko napływowi zbóż z Ukrainy. W związku z brakiem reakcji polskiego rządu na postulaty rolników z całej Polski gospodarze z Hrubieszowa ogłosili kolejny, tym razem tygodniowy protest pod hasłem “Razem zatrzymamy ukraińskie zboże”. Rolnicy w Hrubieszowie rozpoczną protest 12 kwietnia o godz. 10.00 i zakończą go 19 kwietnia. Miejscem spotkania będzie przejście kolejowe PKP LHS przy ul. Nowej.

 

NSZZ RI “Solidarność” zaostrza protest w Szczecinie

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych “Solidarność” wytrwale walczy o godność polskich rolników. Od 23 marca 2023 r. w Szczecinie trwa protest przeciwko napływowi zboża i innych produktów z Ukrainy zorganizowany przez Zachodniopomorską Radę Wojewódzką Rolników Indywidualnych “Solidarność”. Manifestacja ta jest co kilka dni zaostrzana. Kolejna akcja blokowania miasta odbędzie się w czwartek 13 kwietnia 2023 r. o godz. 11.00. Rolnicy w Szczecinie ponownie przejadą z Wałów Chrobrego na Trasę Zamkową. Tego dnia przyjedzie do nich na rozmowy minister rolnictwa Robert Telus. 

NSZZ RI “Solidarność” przekazała także informację o zbliżającym się proteście na Śląsku, który organizuje Dolnośląska Rada Wojewódzka Rolników Indywidualnych “Solidarność”. Rolnicy z południa Polski zapraszają na manifestację 13 kwietnia 2023 r. (czwartek) o godz. 11.00. Celem rolników jest zablokowanie drogi krajowej nr 94. Zbiórka ciągników została zaplanowana na placu w miejscowości Juszczyn. Następnie traktory przejadą z Kostomłotów do Środy Śląskiej.  [AKTUALIZACJA godz. 20.20: protest w Juszczynie został odwołany po spotkaniu rolniczych organizacji z Polski, Czech, Słowacji, Rumunii i Bułgarii].

 

Protest rolników w Gdańsku

Do ogólnopolskiego protestu rolników przyłącza się także Pomorska Izba Rolnicza. Swój sprzeciw wobec katastrofalnej sytuacji zamanifestują 13 kwietnia w Gdańsku.

Protest rozpocznie się o godz. 10.00 pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Stamtąd rolnicy przejdą ulicami miasta pod Pomorski Urząd Wojewódzki.

 

Protest rolników w Szczekocinach

Nie tylko rolnicy z województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego i lubelskiego postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Do protestu przygotowują się również rolnicy z sąsiadującego województwa śląskiego, którzy zaplanowali demonstracje na 14 kwietnia 2023 r. (piątek), na godz. 10.00. Celem rolników ze Śląska jest zablokowanie drogi nr 78 w Szczekocinach. Tamtejsi rolnicy również będą protestować przeciwko napływowi zboża z Ukrainy. Organizatorem protestu jest Andrzej Miąsko. 

 

Dlaczego rolnicy w Polsce protestują?

Masowe protesty rolników w Polsce są efektem nieudolnych działań polskiego rządu i decyzji podejmowanych przez Komisję Europejską. Pobłażliwość, którą rządzący wyrazili poprzez zniesienie obowiązujących opłat za przewóz, a także brak kontroli nad sytuacją w polskim rolnictwie, wielu rolników doprowadziła na skraj bankructwa. Koszty zaczęły przewyższać przychody, rolnicy mierzą się z ogromnymi stratami i nie wyobrażają sobie zbliżających się żniw, kiedy widzą zalany ukraińskim zbożem rynek. Ze skutkami działań rządzących mierzą się również hodowcy bydła i drobiu, a także plantatorzy warzyw. Niestety, mimo nasilających się protestów organizowanych przez rolników, nic nie wskazuje na to, by obecna sytuacja mogła się zmienić.

oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 21:23