StoryEditorSpółdzielnie mleczarskie

Ranking 10 Najlepszych i Największych Spółdzielni Mleczarskich w Polsce

05.01.2021., 08:01h
KZSM opracował zestawienie największych spółdzielni mleczarskich w Polsce. Spośród ponad 40 zgłoszonych do rankingu Związek wybrał najlepszą dziesiątkę. Jak powstał TOP 10 mleczarń? Kto znalazł się w pierwszej dziesiątce?

42 spółdzielnie mleczarskie oceniane w zestawieniu na najlepszą mleczarnię

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich (KZSM) postanowił wyróżnić mleczarnie, które stawiają na promocję i działania podnoszące jakość przyznając punkty za posiadane certyfikaty oraz eksporterów przyznając im po 1 punkcie za działania na rzecz poszerzania rynków zbytu i promocję produktów mleczarskich za granicą.

– Znaczną część mleka w kraju przerabiają spółdzielnie mleczarskie, a my jako KZSM, co roku prezentujemy aktualną Listę Najlepszych i Największych Spółdzielni Mleczarskich w Polsce – wskazuje Waldemar Broś, prezesa Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

Jest to 26. edycja rankingu opracowanego dla spółdzielni mleczarskich zrzeszonych w KZSM. Tym razem dane potrzebne do rankingu udzieliło KZSM 42 spółdzielnie mleczarskie.

 

Na jakich zasadach został przygotowany ranking mleczarń?

Jak podaje Waldemar Broś, spółdzielnie mleczarskie były oceniane na podstawie 15 szczegółowych kryteriów dotyczących roku 2019, takich jak:

 • ilość przerobionego mleka,
 • ilość skupionego mleka,
 • średnioroczna cena skupu mleka,
 • wartość przychodów ze sprzedaży,
 • dynamika sprzedaży,
 • wysokość zysku netto,
 • wskaźnik efektywności zatrudnienia (wartość przychodu ogółem na 1 zatrudnionego),
 • wskaźnik rentowności netto (stosunek zysku netto do przychodów ogółem),
 • wysokość kapitałów własnych,
 • dynamika tychże kapitałów,
 • wskaźnik eksportu (udział eksportu w przychodach),
 • wysokość nakładów inwestycyjnych,
 • ilość przerobionego mleka na 1 zatrudnionego,
 • dynamika ilości przerobionego mleka na 1 zatrudnionego,
 • wysokość funduszu udziałowego w przeliczeniu na 1 członka spółdzielni.

Lista stanowi ranking zbiorczy z 15 rankingów szczegółowych według powyższych kryteriów. Pierwsza mleczarnia w każdej z kategorii rankingu uzyskiwała najwięcej punktów, ostatnia najmniej, odwrotnie proporcjonalnie do zajętego miejsca.

– KZSM postanowił wyróżnić mleczarnie, które stawiają na promocję i działania podnoszące jakość przyznając punkty za posiadane certyfikaty oraz eksporterów przyznając im po 1 punkcie za działania na rzecz poszerzania rynków zbytu i promocję produktów mleczarskich za granicą – podkreśla prezes KZSM.

 

1. SM Mlekovita od lat na pierwszym miejscu

– Najlepsza dziesiątka rankingu ukształtowała się bardzo ciekawie o ile na czołowych miejscach nie ma niespodzianek, gdyż od lat pierwsze miejsce zajmuje SM Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego, która jest ogromną firmą posiadającą największą gamę produktów, cały czas poszerzaną o nowe działy, chociażby takie jak linia dań gotowych czy odżywki dla aktywnych – mówi Waldemar Broś.

W sumie jest to ponad 500 różnych artykułów mleczarskich. Zatem z mleka SM Mlekovita robi wszystko.

 

2. OSM w Giżycku z wysoką ceną skupu mleka

Na drugim miejscu uplasowała się Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku, w której dominującym produktem są sery dojrzewające, ale nie tylko, także twarogi, masło i niewielkie ilości galanterii mleczarskiej. Jeśli chodzi o wyniki, zwłaszcza ekonomiczne, to są one w tej spółdzielni na bardzo wysokim poziomie. Dla rolników najbardziej istotna jest cena mleka w skupie, a ta zarówno w OSM Giżycko, jak i w Mlekovicie jest na bardzo wysokim poziomie.

 

3. OSM Koło, które konsumenci doceniają za produkty mleczarskie

Trzecie miejsce przypadło Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole, która jest znana przede wszystkim z produkcji mleka w proszku, ale nie tylko. Konsumenci doceniają zwłaszcza masło, twarogi, serki typu cottage oraz galanterię powstającą w tej spółdzielni.

 

4. OSM w Bieruniu produkująca dla HoReCa

Nie pierwszy raz w 10 najlepszych występuje Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bieruniu, tym razem na 4. miejscu. To firma o trochę innym charakterze, produkująca głównie na rynek HoReCa, czyli na potrzeby branży hotelarskiej i gastronomicznej. Oczywiście w momencie wejścia pandemii, ta spółdzielnia miała swoje problemy, ale udało się z nich wyjść i wszystko idzie w dobrym kierunku.

 

5. OSM we Włoszczowie ma bardzo dobre wyniki finansowe

Kolejne, 5. miejsce zajęła Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie, posiadająca szeroką gamę produktów od galanterii po twarogi, ale jednak najbardziej wyspecjalizowana w produkcji serów dojrzewających. Ma bardzo dobre wyniki finansowe i płaci wysoką cenę za mleko.

 

6. OSM w Sierpcu znana z serów dojrzewających

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu zajęła miejsce 6. To niezwykle stabilna spółdzielnia, która od lat plasuje się w pierwszej dziesiątce. Znana jest w całym kraju z serów dojrzewających na czele ze sztandarowym serem królewskim. Co roku robi postęp poprzez rozwój i inwestycje.

 

7. SM w Gostyniu wyspecjalizowana w mleku skondensowanym

Siódme miejsce zajęła Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu, czyli główny producent na krajowym rynku mleka skondensowanego, ale również masła i galanterii.

 

8. SSPM w Strzelcach Krajeńskich dynamicznie się rozwija

Strzelecka Spółdzielnia Producentów Mleka w Strzelcach Krajeńskich to spółdzielnia typu skupowego, mająca miano grupy producenckiej, bardzo dynamicznie się rozwijająca. Jej wyniki pozwoliły na zajęcie 8. miejsca w rankingu.

 

9. Lazur – dominujący producent serów pleśniowych

Kolejne 9. miejsce zajęła spółdzielnia będąca dominującym producentem serów pleśniowych w naszym kraju, czyli Lazur Spółdzielczy Związek Grup Producentów Rolnych w Nowych Skalmierzycach. Oczywiście sery pleśniowe produkuje kilka innych mleczarni, jak chociażby Mlekovita, ale Lazur wyróżnia się ścisłą specjalizacją w tym kierunku, wszak produkuje tylko sery pleśniowe. Te sery cieszą się coraz większym popytem na rynku krajowym. W tej spółdzielni w ostatnich latach nastąpiły zmiany w kierownictwie, skutkujące powołaniem młodego i ambitnego zarządu.

 

10. OSM Garwolin za wyśmienite masło i twarogi

Pierwszą dziesiątkę zamyka Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Garwolin z siedzibą w Woli Rębkowskiej, której produkty od lat znane są na rynku warszawskim. Przede wszystkim są to twarogi, ale też równie wyśmienite masło i galanteria. W tej spółdzielni również powstaje mleko w proszku.

 

Spółdzielnie z pierwsze dziesiątki płacą dobrą cenę za skup mleka

– Chcę podkreślić, że wszystkie spółdzielnie z listy rankingowej płacą bardzo dobre ceny rolnikom – producentom mleka za dostarczony surowiec – mówi Waldemar Broś.

Ranking potwierdza, że mamy w kraju różne spółdzielnie zarówno pod względem wielkości, jak i profilu produkcji, które doskonale dają sobie radę na rynku od wielu lat i cały czas się rozwijają. Wszystkie spółdzielnie w tym trudnym roku 2020 dały sobie radę. Przychody będą miały niższe niż w roku 2019, ale średnia cena wypłacona rolnikom za dostarczone mleko kształtuje się na poziomie co najmniej z roku 2019, a może nawet wyższym ze względu na rosnące ceny w skupie w ostatnim kwartale roku 2020.

– Szkoda tylko, że nie możemy się spotkać ze względu na sytuację związaną z pandemią. Nie odbyły się targi Mleko-Expo, na których to właśnie nagradzane były najlepsze spółdzielnie mleczarskie z naszego rankingu. Na targach nagradzaliśmy również producentów mleka będących laureatami konkursu „Mistrzostwa Mleczne”. Planujemy, aby puchary przekazać rolnikom podczas walnych zebrań w ich spółdzielniach, które odbędą się w roku 2021 – podsumowuje szef KZSM.

 

Andrzej Rutkowski,
na podstawie wypowiedzi Waldemara Brosia – prezesa Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, z dnia 16 grudnia 2020 r. 
Fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 09:07