StoryEditorPolicja

Rodzice ukarani za to, że 15-latek jechał ciągnikiem z beczką asenizacyjną

06.11.2021., 17:11h
Policjanci z Góry zatrzymali do kontroli kierowcę ciągnika rolniczego z beczką asenizacyjną. Jak się okazało, za kierownicą traktora siedział 15-letni chłopiec, który nie miał uprawnień do prowadzenia maszyny rolniczej. Nastolatek kary jednak nie poniósł – zamiast niego mundurowi ukarali rodziców chłopaka. Jednak na tym sprawa się nie skończy...

Góra. Nastoletni traktorzysta w ciągniku rolniczym z beczką asenizacyjną

28 października policjanci z drogówki w Górze (woj. dolnośląskie) zatrzymali do kontroli ciągnik rolniczy z beczką asenizacyjną. Powodem kontroli był… widok młodego – zbyt młodego – traktorzysty. W trakcie kontroli okazało się, że za kierownicą traktora siedzi… 15-latek, który w dodatku nie posiadał uprawnień do kierowania tego typu pojazdami.

Rodzice nastoletniego traktorzysty trafią przed sąd

Ponieważ młody traktorzysta ciągnikiem poruszał się po drodze publicznej, sprawa będzie miała swój dalszy bieg. 15-latek nie poniesie odpowiedzialności za kierowania traktorem, ale jego rodzice już tak.

– Odpowiedzialność za udostępnienie pojazdu osobie nie posiadającej uprawnień do kierowania pojazdami poniósł rodzic. Na tym jednak nie zakończy się powyższa interwencja. Notatka z kontroli drogowej trafi do Sądu Rejonowego w Głogowie – podkreśla podkom. Ariel Bujak, oficer prasowy KPP w Górze.

Policja apeluje o zdrowy rozsądek

Mundurowi zwracają uwagę, że na wsiach udostępnianie pojazdów rolniczych osobom małoletnim jest częste. Osoby te w świetle prawa nie powinny wsiadać za kierownicę takich pojazdów, a mimo tego tak się dzieje.

Apelujemy do wszystkich rodziców o rozsądek, dbajmy o swoje dzieci, o ich życie i zdrowie. Nie pozwalajmy na rzeczy, które w sposób realny stwarzają zagrożenie także dla innych osób. Bądźmy rozsądni – zaznacza Bujak.

Jak nawozić gnojowicą zgodnie z programem azotanowym?

Według wytycznych, gnojowicę można zastosować na gruntach ornych w terminach do 15, 20 lub 25 października, w zależności od regionu Polski. Do Programu działań dołączone są tabele z wykazem gmin, dla których ustalono wymienione wyżej terminy graniczne stosowania gnojowicy i innych nawozów zawierających azot. Natomiast jeśli planujemy zastosować gnojowicę w uprawach wieloletnich, trwałych i na trwałych użytkach zielonych (TUZ) to dzień 31 października jest terminem ostatecznym stosowania tego nawozu.

Od tych zasad są niewielkie wyjątki. W szczególnych sytuacjach, te terminy graniczne nie dotyczą, jeżeli np. rolnik będzie zakładał na gruntach ornych uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach, ale wtedy dawka azotu pod zakładane uprawy ograniczona jest do 30 kg N/ha. Druga sytuacja, to jeżeli rolnik nie mógł dokonać zbiorów lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby – wtedy terminem granicznym stosowania nawozów jest 30 listopada.

Michał Czubak
Fot. P. Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. lipiec 2024 03:40