fot. Brown&Co.
StoryEditorZIEMIA

Gigantyczne gospodarstwo na sprzedaż. Ile za hektar?

19.09.2023., 15:30h
Olbrzymie, bo liczące sobie 44 tys. hektarów gospodarstwo rolne wystawione jest na sprzedaż. W ofercie znajduje się również ponad 46 tys. krów rasy Brangus.

Paragwaj. Brown&Co. pośredniczy w sprzedaży olbrzymiego gospodarstwa rolnego

Okazja nie do pozazdroszczenia, ale w... Paragwaju. Brown&Co wystawiło na rynek 44 tys. hektarów ziemi wraz z całym gospodarstwem rolnym w regionie Gran Chaco, który obejmuje ponad 18,5 tys. hektarów rezerwatu leśnego oraz dodatkowe 16 tys. hektarów ziemi dzierżawionej.

Wraz z zakupem nowy nabywca przejmie również stado liczące ponad 45 tys. krów. Oczywiście stado wliczone jest w cenę.

Gospodarstwo innowacyjne

Teraz o jakim mowa wyposażony jest w ciekawe innowacje, jak cyfrowy system monitoringu i kontroli wodnej, w ramach którego 80 proc. zapotrzebowania jest pozyskiwane z wód opadowych w sezonie deszczowym. W gospodarstwie tym znajduje się również dziesięć magazynów i 30 domów z mieszkaniami dla pracowników.

Jaka cena za hektar?

Tutaj przechodzimy do sedna sprawy i okazuje się, że nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na taką inwestycję. Widać, jak na dłoni, że skierowana jest ona do bardzo bogatego rolnika. Właściciel oczekuje 1500 dolarów za hektar. W przeliczeniu daje to kwotę ponad 66 mln dolarów (ponad 290 mln polskich złotych). Dodatkowo nowy nabywca przejmie także pokaźne stado krów rasy Brangus, które liczy sobie 46 tys. sztuk. Bydło wyceniono na 25 milionów dolarów, co oznacza, że łączna cena za gospodarstwo rolne wynosi ponad 90 mln dolarów.

Gigantyczna farma posiada kilku właścicieli z Niemiec, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

oprac. M. Czubak
fot. Brown&Co.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 19:29