fot. Producers Livestock
StoryEditorUPAŁY

Hekatomba w USA. Tysiące krów padło przez upały

09.08.2023., 14:30h
W tym sezonie Stany Zjednoczone doświadczyły rekordowego, upalnego lata – wysokie temperatury przyniosły tragiczne konsekwencje dla bydła na fermach w stanach Iowa, Nebraska i Kansas. Oficjele stanowi poinformowali, że w lipcu setki, a może nawet tysiące sztuk bydła padło w związku z upałami.

USA. Fala gorąca dziesiątkuje bydło amerykańskich farmerów

Departament Zasobów Naturalnych stanu Iowa poinformował Reuters, że w dniu 31 lipca otrzymał wniosek o "usunięcie około 370 krów, które zginęły z powodu upału na zachodnim obszarze Iowa". Jednak sytuacja wygląda jeszcze bardziej niepokojąco. Stowarzyszenie Hodowców Bydła stanu Iowa doniosło, że aż 4 000 sztuk bydła mogło zginąć w całym stanie.

Chociaż liczba zgłoszonych przypadków utraty bydła w Iowa stanowi tylko niewielki ułamek z 630 000 pogłowia bydła w tym stanie, to jednak nagłe straty są niepokojące.​

Temperatura, wilgotność i brak przepływu powietrza

Zdaniem amerykańskich służb to właśnie te czynniki: wysoka temperatura, brak cyrkulacji powietrza oraz wilgotność znacząco wpłynęły na wysoką umieralność bydła. 28 lipca w Iowa odnotowano najwyższą jak dotąd temperaturę tego lata. Słupki rtęci wskazywały 117 stopni Fahrenheita, co w przeliczeniu daje blisko 43 stopnie Celsjusza.

Przeciwdziałają stratom narażając się na wysokie koszty energii

Amerykańscy producenci i hodowcy bydła, robią co w ich mocy, aby utrzymać zwierzęta w chłodzie, minimalizując straty poprzez przenoszenie bardziej wrażliwych na ciepło osobników do klatek z większym cieniem oraz wykorzystując wentylatory i rozpylacze tam, gdzie to możliwe. To rzecz jasna oznacza dla nich ponoszenie większych niż zwykle nakładów finansowych. Te wszystkie urządzenia muszą być czymś zasilane i o ile nie jest to źródło prądu z OZE, to rachunki za energię elektryczną dla niektórych z nich znacznie poszybują.

Michał Czubak

fot. Producers Livestock

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. kwiecień 2024 16:06