Krowy zamieszkały w osiedlu luksusowych willizrzut ekranu YouTube/ADuYouZhongGuo
StoryEditorOsiedle willi we władaniu... krów

Krowy zamieszkały w osiedlu luksusowych willi [WIDEO]

05.08.2023., 14:30h
Fascynująca historia opisująca opuszczone luksusowe osiedle w północno-wschodnich Chinach, które miało być rajem dla bogatych mieszkańców, a ostatecznie stało się miastem duchów zamieszkanym przez krowy.

Chiny. Wille zamieszkałe przez... bydło

Projekt budowlany, prowadzony przez Greenland Group, miał być imponującym osiedlem. W pobliżu 9-milionowego miasta Shenyang od 2010 roku rozpoczęto budowę luksusowego osiedla z 260 dużych domów stylizowanych na europejskie rezydencje.

Jednak w 2012 roku plac budowy został opuszczony a wiile porzucone w różnym stopniu wykończenia. W niektórych można nawet znaleźć nawet żyrandole. 

Przyczyny niepowodzenia projektu pozostają niejasne, choć miejscowi mają swoje podejrzenia i wskazuję na kwestie polityczne. 

Jednym z czynników, które doprowadziły do upadku projektu, był według mieszkańców problem korupcji. Władze chińskie pod kierownictwem Xi Jinpinga od lat walczyły z korupcją oraz nadmiernym bogactwem niekontrolowanych przez władzę jednostek. To mogło wpłynąć na odcięcie funduszy i zakończenie niekontrolowanych inwestycji.

Ludzie nie mogą zamieszkać, ale bydłu to nie przeszkadza

Opuszczone luksusowe osiedla, które miały być symbolem bogactwa i prestiżu, teraz stoją puste jako świadectwo zmieniających się trendów i wyzwań w chińskim społeczeństwie i gospodarce. Chociaż budynki mają swojego właściciela, nie mogą zostać legalnie zasiedlone, ponieważ inwestycja nigdy nie została dokończona.

To jednak nie stanowi przeszkody, by pośród nich, a także wewnątrz zabudowań, żyło i mieszkały krowy.

Co więcej, okoliczni rolnicy starają się uprawiać różne rośliny pomiędzy porzuconymi willami. 

Michał Czubak

fot. arch. red.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 01:50