StoryEditorWiadomości rolnicze

Rosjanie ukradli z Ukrainy nowe maszyny rolnicze warte 1,5 mln euro. "To z zemsty"

05.04.2022., 12:04h
Rosyjscy okupanci dwukrotnie okradli firmę Agrotek, ukraińskiego dystrybutora zachodnich maszyn rolniczych. Zrabowali kombajny, traktory i siewniki za 1,5 mln euro. Dealer jest przekonany, że to zemsta za wycofanie się z Rosji marki John Deere.

Niemal od początku wojny w Ukrainie rosyjscy okupanci niszczą i kradną maszyny rolnicze. Ostatnio za cel wzięli sobie ciągniki i kombajny dealera Agrotek-Invest. To ukraińska firma handlująca sprzętem światowych marek, m.in. John Deere i Vaderstad.

Za pierwszym razem Rosjanie ukradli maszyny warte 1 milion euro

Salon Agrotek-Invest w Melitopolu został okradziony przez rosyjskich agresorów dwukrotnie. Pierwszy rabunek miał miejsce 31 marca. 

Rosjanie zabrali wtedy cztery maszyny: dwa kombajny, traktor i siewnik. 

- Z naszego salonu firmowego skradziono dwa nowe flagowe kombajny S770, S760, ciągnik M6195, siewnik Vaderstad Tempo - napisała firma Agrotek na swoim profilu na Facebooku.

Zrabowany sprzęt był wart 1 mln euro.

Rosjanie wywieźli maszyny rolnicze do Czeczeni

Jak poinformowała firma Agrotek, sprzęt ten został wywieziony do Czeczeni.

- Sprzęt został już wyeksportowany do Czeczenii, niedaleko Groznego. Dzięki systemom pozycjonowania zainstalowanym na sprzęcie specjaliści Agrotek-Invest odnotowali, że maszyny znajdują się obecnie na farmie we wsi Zakan-Jurt w Czeczeni - czytamy w oświadczeniu.

Ponowna kradzież. Zniknął sprzęt wart ponad pół mln euro

Niestety, okupanci na tym nie poprzestali i dzisiejszej nocy z 4 na 5 kwietnia dokonali kolejnej kradzieży.

Ich łupem znów padł kombajn John Deere S760, a także dwa siewniki Vaderstad Tempo. Wartość tych maszyn dealer wycenił na 520 tys. euro.

Rosjanie zrabowali maszyny rolnicze za 1,5 mln euro i 20 ton smarów

- W dniach 4-5 kwietnia maszyny rolnicze zostały skradzione i wywiezione z zakładu Agrotek-Invest w Melitopolu w kierunku Rosji. Wraz z pierwszymi czterema jednostkami sprzętu, które zostały już wywiezione do Czeczenii, całkowita strata firmy wynosi ponad 1,5 miliona euro – czytamy w oświadczeniu.

Zemsta za wycofanie się John Deera z Rosji?

Firma dodaje, że oprócz sprzętu okupanci ukradli z magazynu markowe smary, których łączna ilość wyniosła 20 ton. Zdaniem przedstawicieli Agroteku kradzież jest zemstą okupantów za wycofanie się z Rosji marki Jonh Deere.

- Kolejny z dowodów na przestępcze działania najeźdźców i to tuż przed zasiewami! - pisze firma na swoim Facebooku.

oprac. Kamila Szałaj, fot. Agrotek
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 01:10