Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiejsejm.gov.pl
StoryEditorPamiętamy o bohaterach polskiej wsi

12 lipca Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. "Polska wieś zapłaciła podwójnie"

12.07.2023., 08:02h
80 lat temu we wsi Michniów Niemcy dokonali makabrycznej zbrodni na Polakach. W wyniku akcji okupacyjnej zginęło ponad 200 osób, a wieś uległa doszczętnemu spaleniu. Na pamiątkę tego wydarzenia, ale także wszystkich ofiar jakie poniosła ludność wiejska w czasie II wojny światowej 12 lipca obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Masakra w Michniowie

Był 12 lipca 1943 r., kiedy w Michniowie (woj. świętokrzyskie) pojawiły się oddziały wojsk niemieckich. Powodem najazdu był odwet Niemców na Polakach, którzy wspierali ruch oporu, a w szczególności partyzanckie oddziały dowodzone przez Jana Piwnika ps. Ponury.

Masakra w Michniowie trwała 2 dni

Od 12 do 13 lipca Niemcy wymordowali ponad 200 osób zamieszkujących wieś, a wśród poległych były również kobiety i dzieci. Ci, którym udało się uniknąć śmierci z rąk Niemców w Michniowie, trafili do obozu w Auschwitz lub na roboty przymusowe do Niemiec.

Michniów został całkowicie spalony. Niemcy zabronili ocalałym odbudowania wsi, uniemożliwili im również uprawę pobliskich pól.

Michniów — symbol polskiej wsi

Dzień, w którym Michniów został spacyfikowany przez Niemców, stał się symbolem niemieckich zbrodni popełnianych na mieszkańcach polskich wsi. Michniów nie był jedyną miejscowością, w której ludność ucierpiała z rąk okupantów. Zbrodnie, których doświadczali mieszkańcy polskiej wsi ze strony Niemców, były najczęściej zemstą za wspieranie ruchu oporu oraz głównym sposobem terroryzowania Polaków.

– Polska wieś zapłaciła podwójnie – zapłaciła krwią tych, którzy walcząc, polegli, broniąc Polski w kampanii wrześniowej, później w tylu miejscach na frontach II wojny światowej, tutaj, w walce podziemnej; i tych, którzy za tę walkę zostali pomordowani tak jak tutaj, w Sochach, tak jak w Michniowie, tak jak w innych miejscach, jak choćby na zachodniej ścianie Lasów Janowskich, gdzie w sposób bezwzględny zamordowano ponad tysiąc mieszkańców kilku wsi – podkreślał prezydent Andrzej Duda podczas Dni Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w 2022 roku we wsi Sochy.

Ilu mieszkańców polskiej wsi poległo w czasie II wojny światowej?

Jak wynika z ustaleń, w latach 1939-1945 Niemcy przeprowadzili 800 najazdów i pacyfikacji polskich wsi. Krótko po zajęciu Polski w 1939 r. oraz po wkroczeniu na tereny Niemców w roku 1944 mieszkańcy byli również ofiarami Sowietów.

12 lipca — Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Od 2017 r. 12 lipca jest Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, a wszystko za sprawą ustawy przyjętej przez sejm "w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej — za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi — rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty".

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: sejm.gov.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. wrzesień 2024 15:39