Akcja Ruchu Młodych Farmerów. Rolnicy odwiedzają biura poselskieTikTok/grzegorzguzik108, Facebook/RMF
StoryEditorRMF w biurach poselskich

Akcja Ruchu Młodych Farmerów. Rolnicy odwiedzają biura poselskie

20.03.2024., 12:30h
Nowo powstały Ruch Młodych Farmerów poinformował o pierwszej akcji, którą zamierza zorganizować. Młodzi rolnicy chcą zaprosić do rozmów posłów i senatorów. O co będą pytać i na kiedy zaplanowali swoje działania?

Co to jest Ruch Młodych Farmerów?

Ruch Młodych Farmerów to grupa najmłodszych producentów rolnych, którzy zdecydowali się zjednoczyć, by móc działać poza związkami zawodowymi i samorządem rolniczym. Ruch został założony przez rolników aktywnych podczas strajków rolników.

Więcej na temat RMF przeczytasz w artykule pt.: „Powstał Ruch Młodych Farmerów z Bardowskim, Kulą i NieProfesjonalnym. Jaki mają cel?

Guzik zapowiada wizyty RMF w biurach poselskich

Jednym z członków nowo powstałego ruchu jest Grzegorz Guzik, rolnik z woj. dolnośląskiego, który odwiedził znajdujące się w Świdnicy biuro parlamentarne posłanki Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej oraz senatorki Agnieszki Kołacz Leszczyńskiej i zapowiedział pierwszą akcję RMF.

Jak się okazuje, pierwszym z działań na szeroką skalę, które zamierzają podjąć młodzi farmerzy, jest wizytowanie biur poselskich w Polsce i zadawanie czterech pytań.

– Każde z takich biur w Polsce zostanie odwiedzone przez rolników i każdy poseł, i senator zostanie zapytany, co zrobił w sprawie zatrzymania importu z Ukrainy, Zielonego Ładu, co zrobił w sprawie dbania o interes polskich rolników oraz o pacyfikację demonstracji w Warszawie – zapowiedział Guzik.

Kiedy RMF rusza do akcji wizytowania biur poselskich?

Z informacji przekazanych przez rolnika wynika, że akcja RMF może rozpocząć się lada dzień. Decyzja zapadnie po sfinalizowaniu strajku 20 marca. Guzik zapowiedział, że jeśli demonstracja, w którą zaangażowała się cała rolnicza Polska, nie przyniesie rezultatu, posłowie i posłanki oraz senatorzy i senatorki będą mogli szykować się na wizyty farmerów w swoich biurach.

– Byłem w tym biurze 7 marca, czyli dzień po demonstracji w Warszawie. Poprosiłem o kontakt, bo chciałem zadać pytanie, dlaczego policja użyła gazu pieprzowego wobec protestujących rolniczek, ale nie dostałem odpowiedzi. W związku z tym, po 20 marca, jeśli nasze protesty nie przyniosą rezultatów, będziemy odwiedzać biura posłów i senatorów z różnych partii większą grupą, będziemy organizować protesty przed ich siedzibami i na wiecach wyborczych – podsumował Guzik.

Dalsza częć artykułu pod materiałem video:

Czy rolnicy podpisali porozumienie z rządem?

Jak wynika z informacji, do których dotarł portal topagrar.pl, podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce doszło do podpisania porozumienia między okrojoną liczbą przedstawicieli rolników a rządem. W ustaleniach ponownie uczestniczyli niemalże wyłącznie liderzy organizacji samorządowych i związków zawodowych.

Do sprawy odniósł się już RMF, który w kilku zdaniach podsumował zaistniałą sytuację.

– W zapisach owego Porozumienia brakuje jakichkolwiek konkretów, które rozwiązują nasze problemy – jest to zlepek deklaracji, o których słyszymy od kilku tygodni. Obszański z Solidarności, Serafin z Kółek Rolniczych, Bieniasz czy Pawlik z AgroUnii to przedstawiciele własnych interesów, nie rolników. Jakim prawem osoba, która jest prawą ręką ministra Kołodziejczaka – Filip Pawlik, przesiadujący w gabinecie ministra reprezentował stronę społeczną? – napisali rolnicy z Ruchu Młodych Farmerów.

Więcej na temat akcji w Jasionce przeczytasz w artykule pt. „Część rolników podpisała porozumienie z rządem! Co uzgodniono? Kto na liście?”

image
Cała Polska stoi

OGROMNY strajk rolników: 20 marca blokady w 600 miejscach. Na drogach nawet kombajny! [RELACJA]

Oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 14:48