Bruksela naciska na przywrócenie importu zboża z Ukrainy. Czy nowy minister rolnictwa obroni embargo?Siara/MRiRW/Canva
StoryEditorCo z zakazem importu zbóż z Ukrainy?

Bruksela naciska na przywrócenie importu zboża z Ukrainy. Czy nowy minister rolnictwa obroni embargo?

09.01.2024., 17:41h
Komisja Europejska żąda likwidacji embarga na zboża z Ukrainy. Rolnicy boją się więc ponownego kryzysu, tym bardziej że, jak przyznaje sam minister rolnictwa, tranzyt ukraińskiego ziarna jest nieszczelny. Czy Siekierskiemu uda się utrzymać zakaz importu?

Rośnie ryzyko kolejnego kryzysu zbożowego, bo Bruksela żąda od Polski przywrócenia importu zbóż i rzepaku z Ukrainy.

- Otrzymaliśmy pismo z Komisji Europejskiej z żądaniem likwidacji embarga – poinformował minister rolnictwa Czesław Siekierski, który był dziś gościem radiowych Sygnałów Dnia.

Minister wyjaśnił, że złożył już odpowiednie wyjaśnienia Brukseli. W piśmie zwrotnym do komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa zaznaczył, że czeka na działania Komisji Europejskiej w sprawie uregulowania handlu produktami rolnymi z Ukrainy.

- Nie można kosztami potrzebnej pomocy dla Ukrainy obciążać tylko rolników. To musi być zorganizowana forma pomocy i system pewnych regulacji pomocy z Unii Europejskiej – tłumaczył w radiu Siekierski.

Minister poinformował, że Polska zaproponowała Brukseli wprowadzenie pewnych regulacji handlowych, które mogłyby pozwolić na zdjęcie embarga.

- Chodzi o licencjonowanie eksportu przez Ukrainę i dawanie pozwoleń w krajach Unii na określony import z różnych firm z Ukrainy. To musi podlegać  kontroli – zaznaczył.

Kiedy zostanie zniesione embargo na zboża z Ukrainy?

Siekierski podkreślił, że embargo jest bezterminowe, a jego zniesienie „będzie zależne od propozycji rozwiązań, jakie wynegocjujemy i jakie wprowadzi Unia Europejska”.

- Musi być to zrobione w sposób bardzo zorganizowany i celowy – ocenił minister.

KE za utrzymaniem liberalizacji handlu z Ukrainą

Czy Komisja Europejska pójdzie na taki kompromis? Ciężko powiedzieć, tym bardziej, że zamierza utrzymać pełną liberalizację handlu z Ukrainą co najmniej przez kolejny rok. Jednak, jak informuje RMF FM, komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski grozi, że nie poprze tej decyzji, jeżeli nie będzie klauzul ochronnych i ograniczenia importu z Ukrainy mięsa drobiowego i cukru.

Nieszczelny tranzyt. Do Polski wjeżdżają produkty rolne objęte embargiem

Dodatkowo okazuje się, że tranzyt zbóż i rzepaku z Ukrainy jest nieszczelny, bo dochodzi do zamiany kodów, na podstawie których do Polski wjeżdżają towary objęte embargiem.

- Jest wiele problemów przy tym tranzycie. Często strona ukraińska dokonuje różnych niejasności w swoim eksporcie, w czym pomagają także ci, co ten eksport przyjmują. Dokonywane są zmiany w kodach i przypisywane towarom kody tych produktów, które mogą być importowane. Wchodzą różnego rodzaju śruty, np. śruta kukurydzy. Muszą być więc wzmocnione kontrole w tym zakresie – zaznaczył minister.

Minister przypomniał, że wprowadzenie embarga było konieczne, bo Unia Europejska, otwierając rynek na produkty rolne z Ukrainy, nie wprowadziła żadnych rygorów, które pozwalałyby na kontrolę i na możliwość zatrzymania importu.

- Napływ towarów z Ukrainy naruszył stabilizację i opłacalność na rynku europejskiego. Najpierw odczuli to rolnicy polscy, a teraz odczuwają rolnicy niemieccy, francuscy, czy austriaccy. Stąd protesty także w Niemczech – tłumaczył.  

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 20:41