Protest rolnikówTomasz Ślęzak/Solidarność RI/Canva
StoryEditorCzarne chmury nad rolnikami

Cios w rolników. Jest apel o wspólny protest. "Wykrwawicie się"

29.11.2024., 13:28h

Samoobrona i „Solidarność” RI apelują do polskich rolników o wspólny protest przeciwko umowie UE-Mercosur. Alarmują, że porozumienie może być podpisane już w następnym tygodniu, bo zbyt mało krajów członkowskich jest przeciwko. - Nie róbcie protestów takich jak teraz, bo się wykrwawicie i poniesiecie koszty. Zróbmy wspólny protest - zaznaczyli.

Rolnicy z Brukseli: umowa UE-Mercosur prawdopodobnie będzie podpisana

W dniach 28-29 listopada rolnicy z NSZZ RI "Solidarność" i Samoobrony uczestniczyli w ostatnim w 2024 roku posiedzeniu Copa Cogeca w Brukseli. Ostrzegają, że do podpisania umowy UE-Mercosur prawdopodobnie dojdzie w następnym tygodniu, bo zbyt mało państw jest przeciwko. Do jej zablokowania potrzeba co najmniej 4 krajów i 35 proc. mieszkańców. Na razie negatywne stanowisko wyraziła Francja, Polska, Irlandia i Austria. To daje 26 proc. głosów. 

- Nie ma dobrych wieści dla rolników, dlatego że umowa z Mercosur będzie prawdopodobnie podpisana. Nie ma mniejszości w tej chwili. Przeciwko jest tylko Polska, Francja, Austria i Irlandia. Reszta krajów nie ma stanowiska – podkreślił po posiedzeniu Tomasz Obszański, szef „Solidarności”. 

Adrian Wawrzyniak, rzecznik rolniczej „Solidarności” zaznaczył, że Copa-Cogeca wykonuje ogromną pracę, ale mimo sprzeciwu rolników, rządy poszczególnych państw chcą podpisania umowy z powodów gospodarczych.

- Widzimy, że Komisja Europejska nie odpuszcza. To będą ciężkie czasy przed nami - podkreślił. 

Apel o wspólny protest rolników. "Nie róbcie protestów jak teraz, bo się wykrwawicie"

Według Marka Duszyńskiego, przewodniczącego „Samoobrony” sytuacja jest bardzo poważna, bo ciężko przekonać pozostałe kraje do blokującej mniejszości. Dlatego jego zdaniem potrzebny jest jeden wielki protest rolników w Brukseli. Tylko to może w tej chwili przekonać KE do ochrony rolnictwa.

- Proponuję ogólnoeuropejski protest w jednym dniu i o jednej godzinie, żeby pokazać Ursuli von der Leyen, przewodniczącej KE, że się nie zgadzamy na Mercosur. Musimy ratować nasze rolnictwo, bo będzie dramat, także dla młodych rolników, którzy zostaną bez przyszłości. Tak samo będzie kłopot z Ukrainą – mówił Duszyński. 

Zwrócił się też do rolników z Polski, by nie robili pojedynczych protestów oddolnie w różnych terminach, tylko zorganizowali się jednego dnia razem.

- Zorganizujmy protesty w Polsce jednego dnia. Nie róbcie protestów takich jak teraz, bo się wykrwawicie i poniesiecie koszty. Popieram Was, ale róbmy to razem, bo jeżeli nie opanujemy tej sytuacji, to do niczego nie dojdziemy – mówił Duszyński.

Także Tomasz Obszański zaapelował o wspólny protest i okazanie solidarności wobec zagrożeń czyhających na unijne i polskie rolnictwo.

- Apel do polskich rolników: żebyśmy potrafili wprowadzić solidarność rolników europejskich, żeby powstrzymać umowę i napływ produktów z Ukrainy – podkreślił.  

"Zielony Ład będzie przyspieszał"

Rolnicy poinformowali też, że z ich rozmów wynika, iż Zielony Ład nadal będzie wdrażany, a UE nie jeszcze bardziej zaostrzy prośrodowiskowe wymogi.

- Niestety, według zapowiedzi von der Leyen Zielony Ład będzie przyspieszał. Zaznaczyła wczoraj, że w ciągu 5 lat będzie wdrażany. Nasze wiosenne postulaty nie zostały wysłuchane. A nowy komisarz ds. rolnictwa Christophe Hansen ma znaleźć pieniądze na to, żeby rolników uspokoić i wynagrodzić ponoszone straty. Widzimy więc, że KE chce rolnikom wynagradzać straty, a nie dbać o to, by rolnictwo było produktywne i dochodowe – zaznaczył Wawrzyniak.

Dorota Kosowska z Solidarności dodała, że "w ciągu 5 lat działania UE doprowadzą do tego, że zginie europejskie rolnictwo". 

Kamila Szałaj

image
Runda 2.0

Protest rolników w Polsce. Gdzie będą strajki i blokady dróg? [MAPA PROTESTÓW]

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 09:33