Czy opłata za przegląd ciągnika i auta wzrośnie? Rząd wyjaśniaEnvato Elements
StoryEditor430 zł za przegląd?

Czy opłata za przegląd ciągnika i auta wzrośnie? Rząd wyjaśnia

27.06.2024., 11:16h
Od 1 lipca opłaty za przegląd ciągnika i samochodu wzrosną ponad 4 razy - taka informacja obiegła media. Czy to prawda? Ministerstwo infrastruktury wyjaśnia.

430 zł za badanie techniczne od 1 lipca?

Czy od 1 lipca 2024 roku drastycznie wzrosną opłaty za przegląd samochodu i ciągnika? Takie informacje kilka dni temu pojawiły się w mediach. Stawka miałaby wzrosnąć nawet do 430 zł. Diagności, cytowani przez różne portale podkreślali, że zmian w cennikach nie było od wielu lat, a opłaty za badania techniczne nie pokrywają kosztów ich wykonywania. Ich zdaniem stawki powinny zostać zwaloryzowane i wzrosnąć do 10 proc. płacy minimalnej, która od 1 lipca będzie wynosić 4300 zł. Stąd sugestia, że opłata za badania techniczne samochodu wyniesie 430 zł (obecnie jest to 98 zł).

Opłata za badania techniczne w górę? Jest reakcja ministerstwa

Informację tę zdementowało jednak ministerstwo infrastruktury, wyjaśniając, że nie będzie podwyżek opłat od 1 lipca 2024 r.

- Ministerstwo infrastruktury informuje, że od 1 lipca 2024 roku nie wzrosną opłaty za badania techniczne pojazdów – czytamy w komunikacie resortu.

Ministerstwo zaznacza też, że nie zostały rozpoczęte prace legislacyjne nad zmianą wysokości stawek opłat, a informacja o uzależnieniu wysokości opłat za badania techniczne pojazdów od wynagrodzenia minimalnego jest nieprawdziwa.

- Opłaty te są uregulowane przepisami prawa powszechnie obowiązującego i prace legislacyjne nad zmianą tych przepisów nie zostały zainicjowane. Nieprawdziwa jest powielana w mediach informacja o uzależnieniu wysokości opłat za badania techniczne pojazdów od wynagrodzenia minimalnego i jego wzrostu od 1 lipca 2024 roku, a co za tym idzie wskazywana wysokość stawki – wyjaśnia resort infrastruktury.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 21:58