Dzierżawa gruntów rolnych na nowych zasadach i inne priorytet ministra SiekierskiegoMaciej Siwiński
StoryEditorExpose ministra Siekierskiego

Dzierżawa gruntów rolnych na nowych zasadach i inne priorytet ministra Siekierskiego

26.01.2024., 08:29h
Nowe prawo o dzierżawie ziemi rolniczej, unormowanie handlu z Ukrainą czy ułatwienia w pozyskiwaniu dotacji przez rolników. To tylko kilka z priorytetów Czesława Siekierskiego jako ministra rolnictwa. A co te zmiany oznaczają w praktyce dla rolników?

W czwartek 25 stycznia 2024 r. podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa, Czesław Siekierski, nowy minister rolnictwa poinformował posłów o swoich priorytetach i planach w resorcie rolnictwa. Na czym chce się skupić?

Będą zmiany w dzierżawie gruntów rolnych. Co to da rolnikom?

Minister Siekierski opowiedział się za wprowadzeniem nowej ustawy w sprawie dzierżawy ziemi rolnej.

Taką, która da szanse rolnikom, którzy chcą ziemie przekazać w użytkowanie innym, aby dalej mogli korzystać z KRUS czy innych form wsparcia, a rolnicy, którzy będą dzierżawić te grunty mogli korzystać z dopłat bezpośrednich, ekoschematów czy dopłat do paliwa – wyjaśniał Czesław Siekierski.

Jak ma wyglądać handel produktami rolnymi z Ukrainy? Co z embargiem naukriańskie zboże?

Zdaniem ministra Siekierskiego obecne relacja handlowe z Ukrainą zakładają, że ich towary korzystają ze strefy wolnego handlu z UE, bez obowiązku spełniania szeregu kosztownych unijnych przepisów. Szczególnie cierpią na tym producenci towarów wrażliwych takich jak cukier i drób.  

Bardzo uważnie monitorujemy rynek cukru. Mieliśmy dobre zbiory buraka cukrowego, ale dobre zbiory były także na Ukrainie, która rozwija swoją produkcję. Ukraina wykupuje nasiona buraka cukrowego i buduje cukrownie. Jest poważna sytuacja na rynku cukru. Jesteśmy największym producentem mięsa drobiowego w UE, drugim eksporterem w świecie. Ponad połowę produkcji eksportujemy. Ukraina, pomimo wojny jest bardzo sprawna i sprytna w swoich działaniach – podkreślił minister rolnictwa.

Szef resortu rolnictwa zadeklarował, że jeżeli nie będzie polsko-ukraińskich ustaleń, które uregulują tą kwestie to polska będzie utrzymywać embargo na zboże z Ukrainy.

image
Co z importem z Ukrainy?

UE ograniczy handel z Ukrainą? Jak będzie chroniony polski rynek rolny?

Siekierski: trzeba wsłuchiwać się w głos rolników

Minister Siekierski odniósł się także do protestów rolników i przypomniał, że spotkał się z protestującymi rolnikami.

Miałem zarzuty, że minister mówi, że protesty rolników są w słusznej sprawie i służą rozwiązywaniu problemów.  Bo protesty to dopuszczalna forma demonstracji, to oznaka wolności i niezależności i trzeba się wsłuchiwać w głos rolników. Także dzisiaj mam dwa spotkania z grupami protestujących rolników – powiedział minister Czesław Siekierski.

image
PROTEST ROLNIKÓW

Siekierski: UE poszła za daleko z wymogami z Zielonego Ładu

Podkreślił, że pod wpływem protestów, które są w całej Europie zmienia się podejście do rolnictwa ze strony europejskich polityków. Było to widoczne podczas ostatniego posiedzenia unijnych ministrów i targów Grune Woche.

Trzeba sobie zadać pytanie dlaczego tak się dzieje. Myślę, że Komisja Europejska dojrzewa, aby te pytanie stało się przedmiotem pogłębionej analizy. Budżet UE na rolnictwo spada i wsparcie dla rolników staje się nieadekwatne do wymogów środowiskowych i klimatycznych jakie się stawia wobec rolnictwa. Rolnicy coraz częściej mówią, że nie chcą unijnych dotacji, ale nie chcą także wymogów i obciążeń. Ja opowiadam się za większym wsparciem w ramach instrumentów finansowych – kontynuował minister rolnictwa. 

Minister Siekierski dodał, że jest zwolennikiem regulacji rynkowych i integracji pionowej czyli trwałych powiązań rolników z przetwórstwem i odbiorca. Ale taka forma integracji musi zakładać solidarność i zaufanie z obu stron.

Siekierki chce wzmocnić eksport polskiej żywności i inwestować w logistykę

Zdaniem ministra Siekierskiego niezbędne jest także wzmocnienie polskich możliwości eksportowych poprzez rozbudowę infrastruktury portowej w Gdyni i Gdańsku oraz wzmocnienie polskich placówek dyplomatycznych o ekspertów, którzy zajmą się rozwijaniem rynków eksportowych. 

Pozostałe proirytet ministra Siekierskiego z jego "expose" dotyczyły m.in.:

  • kontynuacji programu odbudowy trzody chlewnej,
  • wzmocnienia Krajowej Grupy Spożywczej,
  • uporządkowania sytuacji spółek hodowlanych,
  • wzmocnienia monitoringu rynków rolnych,
  • uproszczenie mechanizmów w Planie Strategicznym.

Minister Siekierski opowiedział się także przeciwko łączeniu rządowych agencji i inspekcji rolnych.

W pierwszej połowie 2025 r. Polska przejmie Prezydencję w UE. Szef resortu rolnictwa zapowiedział, że rozpoczęły się prace nad jej programem. 

image
Aplikacja suszowa

Czy pomoc suszowa trafi do rolników, którym aplikacja wyliczyła mniej niż 30% strat? Oficjalne pismo

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 03:13